Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Nowy rocznik Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) Darmstadt

Data publikacji: 27.03.2012

Najnowszy rocznik Jahrbuch Polen 2012 Regionen (Regiony) przedstawia wielowarstwowy obraz problematyki regionów w Polsce. Publikacja składa się z kilkunastu artykułów, reportaży i fragmentów literackich poświęconych polskiej „prowincji”.

Autorzy reflektują najnowsze dyskusje prowadzone w kraju mając na uwadze oryginalność spojrzenia jak i zrozumiałość tekstu dla niemieckiego odbiorcy. Józef Krzyk podkreśla w swoim artykule sukces reformy samorządowej z 1990 roku twierdząc, że przywrócona miastom i gminom podmiotowość jest jednym z największych osiągnięć wolnej Polski. Iwona Sagan charakteryzując aktualną debatę o Polsce „A” i Polsce „B“ podkreśla brak gotowości do dyskusji i arogancję reprezentantów metropolii. Autorka poddaje w wątpliwość postulat Leszka Balcerowicza, aby ograniczone dotacje unijne całkowicie przekazać na rozwój centralnych obszarów gospodarczych, zaniedbując tym samym rozwój pozostałych.

Pobieżny podział na rozwinięta „Polskę A” i nękaną strukturalnymi problemami „Polskę B” dostrzec można, zdaniem Janusza A. Majcherka, również w wyborczych preferencjach społeczeństwa. Ich rozmieszczenie geograficzne utrzymuje się od wielu lat – podczas gdy wschodnia i centralna Polska głosuje na partie konserwatywne, to obszary zachodnie i północne oraz praktycznie wszystkie wielkie aglomeracje preferuja partie liberalne i lewicowe. O regionach, które długo nazywano „ziemiami odzyskanymi”, oraz o trudnej drodze osiedlonych tam ludzi do akceptacji miejscowego „krajobrazu kulturowego” pisze Jacek Schmidt. Regionalno-polityczną odmienność Górnego Śląska z uwzględnieniem lokalnego ruchu autonomicznego przedstawia w swoim wywodzie Krzysztof Karwat. Hans-Christian Trepte pisze o literackich i kulturowych przestrzeniach polskiego „pogranicza”. Na szczególną uwagę zasługuje ponadto esej Szczepana Twardocha, w którym autor definiuje swoje śląskie „ja” jako tożsamość „samotną”.

W części literackiej rocznik prezentuje wiersze Kazimierza Brakonieckiego, reportaże Katarzyny i Jacentego Dędków oraz teksty literackie Kazimierza Kutza, Daniela Odiji, Mariusza Sienkiewicza i Michała Olszewskiego.

 Rocznik Jahrbuch Polen 2011 Regionen
Wiesbaden 2012, 190 str., cena 11,80 € (prenumerata 9 €) ISBN 978-3-447-06649-5
www.deutsches-polen-institut.de

Zamówienia: verlag@harrassowitz.de

Plik dla recenzentów w formacie pdf można zamówic pod adresem:
kaluza@dpi-da.de

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj