Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

"Życie w architekturze"

Data publikacji: 13.09.2012

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE pod patronatem Prezydenta RP pokaże najlepszą polską architekturę XXI wieku.

Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza VII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w XXI wieku. Tym razem o nagrody w czterech kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna) walczyć będą budowle ukończone w latach 2000 – 2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął patronat nad Konkursem. Będzie to pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta RP.

Poza nagrodami jury, wyjątkowa architekturę wyróżni także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki.

Zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski przyznają w głosowaniu na uruchomionej w tym celu stronie www.zyciewarchitekturze.pl Internauci.

„Ostatnie lata są dla architektury w Polsce bardzo udane. Mamy w kraju przykłady budynków na prawdziwie europejskim poziomie i konkurs z całą pewnością to udowodni.” – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” - Zachęcam architektów do zgłaszania jak największej liczby realizacji, a wszystkich zainteresowanych naszym otoczeniem – już w listopadzie do głosowania. ŻYCIE W ARCHITEKTURZE powinno oznaczać życie w wartościowym otoczeniu i jestem przekonana, że konkurs upowszechni wiedzę o ogromnej liczbie nowych budowli i przestrzeni urbanistycznych, które podnoszą standard codziennego życia ich użytkowników” – dodaje.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jedyny w Polsce konkurs o tak dużej skali. Jest wielce cenionym przez środowisko architektów i najszerzej komentowanym wydarzeniem architektonicznym w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Dotychczas odbyło się 6 edycji – 5 warszawskich i 1 ogólnopolska w 2000 roku, kiedy nagrody główne wręczał ówczesny Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 1636 zrealizowanych budynków.

Zgłoszenia do Konkursu mogą składać architekci, których budynki zostały ukończone w latach 2000 – 2011, oraz wojewódzcy korespondenci miesięcznika „Architektura-murator” powołani przez redakcję. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

W jury Konkursu zasiądą: prof. Dariusz Kozłowski (Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej), Jerzy Grochulski (Prezes SARP, Członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów UIA – Region II), Wojciech Gęsiak (Prezes Izby Architektów RP), Marek Sietnicki (współzałożyciel pracowni Mellon Architekci), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Nagrody European Price for Urban Public Space), Anda Rottenberg (historyk i krytyk sztuki, była kuratorem wielu wystaw w Polsce i za granicą. W latach 1993-2001 była dyrektorem warszawskiej Galerii Zachęta, Współzałożycielka Fundacji Egit oraz Fundacji Instytut Promocji Sztuki), Mirosław Bałka  (jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i autorów instalacji), Robert Konieczny (architekt i współzałożycielpracowni KWK Promes, jego projekty wyróżniane były m.in. nagrodą House of the Year 2006 i nominacjami do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe) .

Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 12 realizacji nominowanych do nagród głównych. Architekci nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej prezentacji, która będzie otwarta dla publiczności. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Ogłoszenie wyników VII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nastąpi podczas uroczystej gali na początku grudnia 2012 roku. Tradycyjnie nagrodami są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.
Partnerami VII edycji Konkursu są: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

Terminarz:
22 sierpnia 2012 – ogłoszenie VII edycji konkursu Życie w Architekturze i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl
30 września 2012 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu
7 listopada 2012 – prezentacja autorów 12 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta, otwarta dla publiczności i mediów
29.10 – 18.11.2012 - głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
5 grudnia 2012 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj