Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Se-ma-for Film Festival, Łódź

Data publikacji: 01.10.2012

Niemal 300 projekcji filmów animowanych, spotkania, prelekcje, pokazy specjalne i wieczorne koncerty – Se-Ma-For Film Festival szykuje się do prawdziwej kinowej ofensywy. Jeden z trzech festiwali na świecie poświęconych animacji stop motion pokaże filmy z prawie 30 krajów.

Wśród projekcji znajdą się premierowe pozycje - długi metraż z Urugwaju i dotąd nie pokazywana w Europie animacja irańska, sety 11 krajów europejskich bloku „Animacja po sąsiedzku”, „65 lat Se-ma-fora” z koneserskim archiwum klasyki i eksperymentu czy wreszcie kultowe „Robot Chicken: Star Wars”. To wszystko 10-13 października w samym sercu Łodzi, w kinie Silver Screen.

Mapa Kultury i Narodowe Centrum Kultury objęło wydarzenie patronatem honorowym.

PROJEKCJE
Jednym z mocnych punktów programu jest polska premiera koprodukcji Urugwaj-Argentyna-Chile – „Selkirk, prawdziwy Robinson Crusoe”. Twórca Walter Tournier dał się już poznać jako autor wybitny – jego krótki metraż „Nasz mały raj” został okrzyknięty jednym z najlepszych filmów XX wieku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Annecy we Francji - najważniejszym tego typu na świecie. Ukończony w 2012 „Selkirk”, wykonany w technice kombinowanej stop motion-3D, jest pierwszą pełnometrażową produkcją Tourniera. Film zobaczymy na Gali Otwarcia Festiwalu.

W kontekście takiego początku doskonałą klamrą spinającą całość jest projekcja głośnej „Drogi na drugą stronę” Anci Damian. Porównywany do „Persepolis” i „Walca z Baszirem” animowany dokument to, według „Polityki”, „Metafizyka ostro zaangażowana społecznie”. Jest tu wszystko – poruszająca historia zamknięta w niezwykłym kolażu pięknych akwareli, rysunków i zdjęć, o której po projekcji opowie sama Anca Damian – jeden z gości festiwalowych.

Na zupełnie inny biegun wyśle widzów pokaz specjalny kultowej trylogii „Robot Chicken: Star Wars”. Od Hugh Hefnera i Megan Fox, przez Snoop Dogga po Scarlett Johansson – to tylko fragment listy osób podkładających głos zastępowi lalek w tej produkcji. Animacja gęsta jak budyń przyrządzony z ikon popkultury – gdzie głosem Georga Lucasa jest…George Lucas!

Te trzy projekcje to tylko przysłowiowe „wisienki na torcie” całego Festiwalu, którego sercem będzie Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion. Tu znów obok tryskających surrealistycznym humorem filmów, takich jak estoński „Happy Birthday” o pojedynku Jezusa z Robotem, zobaczymy poważne, dokumentalne pozycje jak „Siedem minut w warszawskim getcie”. Majstersztyk duńskiego reżysera, w czarno-białej tonacji pokazuje zamknięty w kilku ujęciach dramat żydowskiego dziecka podczas II Wojny. 38 filmów konkursowych łączą tylko dwie cechy: technika stop motion i fakt, że są naprawdę dobre.

Festiwal szykuje też prawdziwe święto dla wielbicieli komiksowej serii „Wilq Superbohater”. Nigdzie nie publikowany sneak peek produkcyjny filmu, którego premiera datuje się na 2013, wystawa szkiców braci Minkiewiczów oraz sami twórcy – to w ramach pokazów specjalnych.


Wszystkie te punkty przeplotą bloki animacji z Rosji, Białorusi, Łotwy, Litwy, Rumunii, Czech i kilku innych krajów, polane eksperymentalnym sosem polskich produkcji Rybczyńskiego czy Sturlisa.

Se-Ma-For Film Festival został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Animacja po sąsiedzku został dofinansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.
Więcej na www.se-ma-for.com oraz na www.facebook.com/semafor.film.festival

Karnety na Festiwal nabyć można osobiście w kinie Silver Screen (aleja Marsz. Józefa Piłsudskiego 5, Łódź) lub za pośrednictwem systemu rezerwacyjnego na http://multikino.pl/pl/kup-bilet/ . Zakupione w ten sposób karnety będą do odebrania w kasie kina w dniu rozpoczęcia Festiwalu – 10 października 2012. Posiadaczy karnetów obowiązują miejscówki, do odbioru w kasie każdego dnia przed seansami. W sprzedaży również bilety na pojedyncze projekcje.


Cena karnetu: 25 zł.
Pojedyncze seanse: 5 zł.
Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion, pokaz specjalny Robot Chicken: Star Wars”, „Selkirk, prawdziwy Robinson Crusoe” oraz poranki dla najmłodszych – wstęp wolny.
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj