Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

PEJZAŻ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - rekonstrukcja krajobrazu kulturowego

Autor wpisu: Izek
Data publikacji: 16.10.2012

Ostatnia edycja projektu, wieńcząca dotychczasowe realizacje z lat 2006-2011. W roku 2012 Łódzki Dom Kultury wydał publikację obejmującą opracowanie etnograficzne opisujące założenia oraz przebieg projektu, a także informacje dotyczące powstałych w ramach dotychczasowych edycji programu 48 obiektów małej architektury sakralnej (krzyże, kapliczki, figury przydrożne).

Wydawnictwo posiada bogatą dokumentację fotograficzną oraz mapy z lokalizacjami poszczególnych obiektów. Publikacja uwzględnia również fenomen wciąż aktywnych i bogatych w sztukę ludową regionów etnograficznych województwa łódzkiego, m.in. powiatów opoczyńskiego, rawskiego, sieradzkiego i łowickiego.

Pomysł stworzenia projektu pn. „Pejzaż Wszystkich Świętych – rekonstrukcja krajobrazu kulturowego” zrodził się w wyniku wieloletnich wędrówek autorów – Andrzeja Białkowskiego z Łódzkiego Domu Kultury i Piotra Wypycha z Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych – po województwie łódzkim i obserwacji zachodzących zmian. Zafascynowani odnajdywanymi szczątkami nieistniejącego już, tradycyjnego i spójnego etnograficznie krajobrazu polskiej wsi, zaczęli szukać sposobu na ocalanie od zapomnienia chociażby jego skrawka. Pojawił się pomysł, którego nadrzędnym założeniem była ochrona cennych elementów dawnego ludowego krajobrazu, w którym szczególną rolę odgrywały małe formy architektury sakralnej, a więc kapliczki i krzyże przydrożne.
Realizacja pierwszego etapu projektu stała się możliwa w połowie 2006 roku dzięki dofinansowaniu, jakie Łódzki Dom Kultury otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpraca ŁDK i ZNPK trwała siedem lat; udało się zrekonstruować czterdzieści osiem obiektów: krzyży, kapliczek i figur przydrożnych w regionie łódzkim.

Publikacja, która jesienią 2012 r. pojawiła się w sprzedaży, jest zwieńczeniem i podsumowaniem całego przedsięwzięcia. Poznajemy historię kapliczek, krzyży i figur przydrożnych wplecioną nierozerwalnie w losy naszego kraju. Dzięki autorom możemy prześledzić tempo zmian zachodzących w krajobrazie kulturowym, zapoznać się z motywami dawnych i obecnych fundacji, a także usystematyzować wiedzę na temat typów i rodzajów kapliczek występujących na tych terenach.

Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów drewniane kapliczki dopełniają wiejski pejzaż, w którym tego typu obiekty przez wieki stanowiły o jego niepowtarzalności. Poza ochroną krajobrazu kulturowego, publikacja wskazuje również na potrzebę aktywizacji twórców ludowych oraz popularyzacji ich osiągnięć. Dawniej kapliczki i figury przydrożne były przykładami wyjątkowego rzemiosła oraz sztuki ludowej i pełniły ważne funkcje, tak zwyczajowe, jak i obrzędowe. Autorami tego typu obiektów byli niejednokrotnie najlepsi ludowi rzeźbiarze. Także do realizacji opisanego w wydawnictwie projektu zaproszono rzeźbiarzy o bogatym dorobku, często utytułowanych i nagradzanych; warto zapoznać się z wynikiem ich pracy.

Szczegółowe opisy realizacji każdego z etapów projektu, bogata dokumentacja fotograficzna, zamieszczone ilustracje i mapy – wydawnictwo „Pejzaż Wszystkich Świętych” może stać się przewodnikiem po Łódzkiem, szlakiem zarówno dawnych, jak i zrekonstruowanych obiektów małej architektury sakralnej.
Odszukanie tych miejsc może być ciekawe pod wieloma względami; daje szansę na odbycie wycieczki po malowniczych okolicach, poszerzenie wiedzy na temat tej części kraju, poznanie bogatej ikonografii, legend i przypowieści, a także podziwianie wytworów obecnej sztuki ludowej.
 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły na stronie www.ldk.lodz.pl/pejzaz-wszystkich-swietych.aspx

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj