Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Konkurs "Wiki Lubi Zabytki" rozstrzygnięty

Data publikacji: 25.10.2012

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu, sala klasztoru cystersów w Lubiążu i widok zamku w Ogrodzieńcu – Wikimedia ogłosiła laureatów polskiej edycji największego na świecie konkursu fotograficznego Wiki Loves Monuments.

Łącznie 13 nagród i wyróżnień o łącznej wartości 6 tysięcy złotych trafi do rąk autorów najlepszych zdjęć polskich zabytków. W konkursie Wiki Lubi Zabytki wzięło udział 679 uczestników, przysyłając w sumie ponad 51 tys. fotografii na strony Wikimedia Commons. Tym samym Polska włożyła największy wkład w światowy konkurs na fotografie zabytków, który wpisano do księgi rekordów Guinessa. W globalnej inicjatywie wzięło udział 36 krajów. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania, na trzecim Ukraina.


„Już po raz drugi wspieraliśmy Wikimedia w organizacji konkurs Wiki Lubi Zabytki. Zadawalający jest fakt, że coraz więcej osób fotografując, zwraca uwagę na piękno i konieczność ochrony naszego dziedzictwa kulturowego” – powiedziała Paulina Florjanowicz Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który objął patronat i wspierał merytorycznie całe wydarzenie.


Konkurs w Polsce organizowany przez Fundację Wikimedia trwał przez 30 dni września. W tym czasie każdy mógł załadować dowolną liczbę fotografii polskich zabytków na stronach Wikimedia Commons. Patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa, a regionalni partnerzy z województw Śląskiego, Opolskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Lubelskiego ufundowali własne nagrody.
Nagrody kategorii najlepsze zdjęcie zdobyli:
Miejsce 1:
Zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena “Na Wyspie”. Autor: Scots
Miejsce 2:
Zespół klasztorny cystersów w Lubiążu. Autor: P.R.Schreyner
Miejsce 3:
Zamek w Ogrodzieńcu – widok od wschodu. Autor: Łukasz Śmigasiewicz

Gratulujemy zwycięzcom!
Dokładna lista laureatów na stronie konkursu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki

Dodatkowe informacje również na blogu: wikizabytki.pl
Więcej na temat zabytków znajdziecie na stronie: www.zabytek.pl
oraz na Facebook`u: www.facebook.com/zabytek


 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj