Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Wędrujące opowieści

Autor wpisu: weronika
Data publikacji: 08.07.2013

Już 20 lipca rusza pierwsza odsłona projektu „Wędrujące opowieści”. Przez czterdzieści dni podróży grupa animatorów i towarzyszący im artyści będą przemierzać wybrane miejscowości Podlasia, aby wspólnie z mieszkańcami wymieniać się opowieściami i organizować pokazy filmów, międzykulturowe warsztaty, widowiska narracyjne, a także koncerty zespołów czerpiących inspirację z muzyki folkowej i muzyki mniejszości etnicznych.

Trasa pomiędzy odwiedzanymi miejscowościami zostanie przemierzona wozem konnym. Ten rodzaj transportu bezpośrednio nawiąże nie tylko do kultury romskiej, ale także do jeszcze niedawno powszechnie stosowanego środka transportu w regionach wiejskich. W każdej społeczności animatorzy i towarzyszące im grupy artystów spędzą 10 dni. Wśród odwiedzanych wiosek znajdą się między innymi Smolniki, Rutka Tartak, Igryły i Kamionka Stara. Podczas rozmów, przypominania i odtwarzania opowieści, mieszkańcy odwiedzanych miejsc i realizatorzy projektu wspólnie ożywiać będą swoją pamięć, wiedzę i doświadczenia na temat lokalnej kultury ludowej i jej złożonych korzeni by nadać im formę narracji-widowiska możliwą do utrwalenia i odtwarzania.

Interesują nas tematy wielokulturowości i tożsamości lokalnej, których szukamy w legendach, opowieściach i muzyce. Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska, w której z nostalgią dostrzegamy zanikający już model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się i nie przywiązywania się do miejsca, niezależności i zarazem wierności w kultywowaniu własnej tradycji – mówi Agata Hummel – realizatorka projektu.

Podczas podróży zostaną zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską, wśród nich między innymi: „Gadjo Dilo” i „Wolność” Tonego Gatlif’a, „Cygan” Martina Šulíka, a także polskie produkcje „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej czy dokument „Czarna Córka” w reżyserii Anny Skorupy. – podczas filmowych spotkań chcemy podzielić się z mieszkańcami różnymi spojrzeniami na temat kultury romskiej, a także porozmawiać o podobieństwach i różnicach funkcjonowania różnych społeczności w kontekście kultury polskiej i w kontekście innych kultur narodowych – mówi Weronika Brączek – realizatorka projektu, animatorka.

- Dodatkowo w każdej miejscowości odbędą się wydarzenia specjalne: koncerty młodych i cenionych artystów jak grupa Sarakina czy Południce/Elektornice które inspirują się muzyką ludową nadając jej nowy, niepowtarzalny charakter, a także warsztaty zrealizowane wspólnie z grupą Studnia O, czy działania fotograficzne poprowadzone przez kolektyw Gęsia Skórka.

Organizatorem projektu jest Polski Instytut Antropologiczny. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.
 

Więcej informacji:
Weronika Brączek w.braczek@gmail.com tel. 608378098
Agata Hummel agata@hummel.it.pl Tel. 694 560 062
Facebook: Wędrujące Opowieści
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj