Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Nowoczesna, podziemna kaplica w Wieliczce

Autor wpisu: Małgorzata Bogucka
Data publikacji: 26.11.2014

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło nowoczesną kaplicę pod wezwaniem Św. Jana Pawła II, prawdopodobnie najgłębiej na świecie położoną świątynię poświęconą Papieżowi. Mieści się ona w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum prof. Antoni Jodłowski - udostępniona kaplica pw. Św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI w. - nowoczesny z wykorzystaniem multimediów. Oddając ducha naszych czasów wpisuje się ona w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.

Zasadniczy wystrój świątyni stanowią trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie unoszenia się nad ziemią: pierwsza z nich tworzy mensę ołtarzową; druga jest elementem kompozycji; trzecia ustawiona pionowo w kształcie bloku solnego składa się z czterech ruchomych części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż.

Pojawienie się świetlnego krzyża stanowi kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. „Na początku było słowo” wg Ewangelii Św. Jana. Kaplica poświęcona Papieżowi została tak zaprojektowana aby motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje w formie projekcji wielkoformatowej, wykorzystują fragmenty homilii Papieża. Współbrzmiąca z obrazem muzyka, świetlna iluminacja, efekty laserowe współtworzą całość oddziałującą na zmysły i emocje widza.

Multimedialna przestrzeń kaplicy została zaprojektowana tak aby pogłębić myśl przewodnią odwołującą się do słów św. Jana Pawła II. Na instalację multimedialną składają się: projekcje holograficzne, interaktywne przestrzenie związane z papieskimi pielgrzymkami, projekcje fragmentów homilii z całego świata, którym towarzyszy głos Papieża z tzw. sound shower’ów. Dzięki nim można usłyszeć w 6. wersjach językowych fragmenty z homilii papieskich świadczących o globalnej skali oddziaływania Jego przesłania.

Autorem aranżacji wystroju wnętrza i multimediów jest artysta plastyk Aleksander Janicki a autorem technologii multimediów mgr inż. Maciej Dziadowiec.

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj