Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Instytut im. Oskara Kolberga

Autor wpisu: filipfalinski
Data publikacji: 09.03.2015
Okres historyczny: 1800-1914

Instytut im. Oskara Kolberga jest placówką naukowo-badawczą i wydawniczą, której zadaniem jest opracowanie i udostępnienie spuścizny jej patrona w postaci edycji Dzieł wszystkich.

Instytut im. Oskara Kolberga jest placówką naukowo-badawczą i wydawniczą, której zadaniem jest opracowanie i udostępnienie spuścizny jej patrona w postaci edycji Dzieł wszystkich.

W roku 1960 decyzją najwyższych ówczesnych władz państwowych (Rady Państwa) postanowiono opublikować całą spuściznę Kolberga w postaci Dzieł wszystkich jako jeden z pomników tysiąclecia państwa polskiego. Dla realizacji edycji utworzono w PTL odrębną Redakcję Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, której redaktorem naczelnym został prof. Józef Burszta.

Efektem działalności placówki (Instytutu, a wcześniej Redakcji) jest rozpoznanie całości spuścizny Kolberga, wypracowanie specjalistycznego warsztatu edytorskiego w oparciu o systematycznie prowadzone prace naukowo-badawcze, opublikowanie 85 tomów Dzieł wszystkich, a także wielu innych prac z zakresu folklorystyki, etnografii i etnomuzykologii.

Poza swoim głównym zadaniem statutowym Instytut włącza się także do innych działań na rzecz zachowania tradycyjnych wartości kultury narodowej, zgodnie z zaleceniami "Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego". Wśród działań pozakolbergowskich wymienić należy przede wszystkim digitalizację nagrań archiwalnych polskiego folkloru muzycznego z lata 1945-1992.

Więcej informacji: http://www.oskarkolberg.pl/

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj