Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

19. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków

Autor wpisu: Kinga Bielec
Data publikacji: 02.06.2015

7 czerwca zapraszamy wszystkich do udziału w święcie kultury ludowej, na które do skansenu w Kolbuszowej zjadą twórcy z całego regionu. W tym roku zaprezentują pasjonujące tradycje garncarskie.

 Zapraszamy! Wydarzenie pod naszym patronatem!

Do skansenu Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przyjadą rzemieślnicy z Medyni Głogowskiej i Łążka Garncarskiego – dwóch silnych ośrodków garncarskich na Podkarpaciu. Program imprezy jest bogato wypełniony pokazami kilkudziesięciu artystów ludowych, kiermaszem oraz ofertą pysznych regionalnych potraw. Odwiedzający poznają w tym dniu dawne zwyczaje, spuściznę dziadów i ludową tradycję.

Tegoroczna edycja odbywa się pod honorowym patronatem Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Brama do skansenu – miejsca magicznego – otworzy się dla Państwa o godz. 13.00, a impreza potrwa do godz. 19.00.

Podczas imprezy wystąpi m.in. Zespół Obrzędowy „Wolanie” z Domatkowa, Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego oraz Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego, grająca muzykę ludową z akompaniamentem niecodziennego instrumentu - suki biłgorajskiej. Pokazy tańców wprawią wszystkich w radosny nastrój.

W skansenowskich zagrodach od godz. 13.00 czekać będą na widzów wyjątkowe pokazy garncarstwa, plecionkarze, zabawkarze, malarze, rzeźbiarze oraz wielu innych artystów i rękodzielników. Występy na scenie rozpoczną się o godz. 16.00 i potrwają do godz. 19.00. O 14.00 zapraszamy do budynku szkoły z Trzebosi na promocję książki kucharskiej „Nasze kasze”.

Bilety wstępu są w cenie 9 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), a dla dzieci do lat 7 wstęp jest bezpłatny. Rodzice z dziećmi mogą kupić w cenie 25 zł bilet rodzinny.

Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to największa doroczna impreza plenerowa Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej organizowana od 1997 r. Jej założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej.

19. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków wspiera finansowo Starosta Kolbuszowski oraz Burmistrz Kolbuszowej.

Patronami medialnymi są: Narodowe Centrum Kultury, Mapakultury.pl, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Super Nowości, Supernowosci24.pl, KORSO Kolbuszowskie, Biznesistyl.pl, Hej.mielec.pl, Hej.rzeszow.pl, Witrynawiejska.pl.
 

Szczegóły imprezy na stronie www.muzeumkolbuszowa.pl.
Zapraszamy!

 

Program

 

Termin: 7 czerwca 2015 r.

Miejsce: Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Czas trwania: godz. 13.00 – 19.00

 

1. Pokazy twórczości ludowej i rzemiosła, w zagrodach – godz. 13.00 – 18.00:

GARNCARSTWO I CERAMIKA: toczenie naczyń na kole garncarskim, lepienie naczyń i rzeźb z gliny. Pokazy: wytwarzania zabawek drewnianych; wyplatania z wikliny, słomy i korzenia; lepienia szyszek weselnych; haftowania i szydełkowania; robienia kwiatów z bibuły.

2. Występy na scenie w sektorze wstępnym – godz. 15.00 – 19.00:

Zespół „Ziemia Podkarpacka” godz. 16.00 Oficjalne otwarcie – Dyrektor MKL Zespół Pieśni Ludowej „Kalina” z Trzebosi Zespół obrzędowy „Wolanie” z Domatkowa Zespól Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego

Kapela „Butrynów” z Janowa Lubelskiego

 

Inne atrakcje:

Potrawy tradycyjne: Zespół „Mazurzanie” w szkole z Trzebosi, KGW Domatków w karczmie z Hadli K.

Promocja książki „Nasze kasze”w szkole z Trzebosi – godz. 14.00

 

Warsztaty dla dzieci:

- ceramiczne w zagrodzie z Huty Przedborskiej (lepienie naczyń i rzeźb z gliny), godz. 13.00-16.30 - plastyczne „Moja przygoda w Muzeum” w spichlerzu z Bidzin (rysowanie), godz. 13.00-18.00

 

Kiermasz rękodzieła artystycznego – w sektorze wstępnym


Otwarte: pracownia garncarska z Łążka Garncarskiego, kościół z Rzochowa, wystawa plakatów Olgi Bardan w spichlerzu z Bidzin.
 
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj