Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej

Data publikacji: 16.02.2016

60 tysięcy zdjęć, wiele godzin pracy pod wodą - tak powstawał Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Na stronie już teraz możecie zobaczyć 6 zrekonstruowanych modeli, poznać ich historię i znalezione w nich skarby.

W roku 2015 rozpoczęto realizację projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Jednym z efektów pracy jest strona internetowa, na której zamieszczone są modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej wraz z ich opisami oraz dodatkową dokumentacją. Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej.

Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy - z tą różnicą, iż mała najczęściej przejrzystość wody nie pozwala widzieć dalej niż 2 - 3 metry, a na stronie „Wirtualny Skansen Wraków” można objąć wzrokiem cały wrak.

   

Do końca roku 2016 nurkowie z Muzeum Morskiego w Gdańsku planują umieścić w  „Wirtualnym Skansenie” 13 wraków z Zatoki Gdańskiej. W następnych latach „skansen” wzbogacony zostanie o kolejne modele 3D wraków. Już teraz możesz wirtualnie zwiedzić Wrak F53.4 LORELEY (W-23) - pozostałości po statku handlowym typu bark zbudowanym w Rostoku w roku 1863 lub Wrak F53.6 SOLEN (W-6) jest pozostałością po szwedzkim okręcie "Solen" (słońce), który zatonął 28 listopada 1627 roku w bitwie stoczonej na redzie Gdańska, zwanej Bitwą pod Oliwą.

Ekipa NMM tworząca projekt została nominowana do przyznawanej przez „National Geographic” prestiżowej nagrody „TRAVLERY 2015” w kategorii „Naukowe Odkrycie Roku” za „Opracowanie i wdrożenie nowatorskiej metody podwodnego dokumentowania wraków w 3D”.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj