Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Cudze szanujmy, czyli prawa autorskie na Mapie Kultury

Autor wpisu: Mapa Kultury
Data publikacji: 17.05.2011

Chcecie, by Wasze wpisy na Mapie Kultury były atrakcyjne? By przyciągały innych użytkowników i były wysoko oceniane? Zadbajcie o dodanie różnych materiałów multimedialnych: zdjęć i filmów. Co zrobić, jeśli nie mamy pod ręką fotografii opisywanej postaci czy wybranego miejsca? Oczywiście można poszukać ich w Internecie. Pamiętajmy jednak, że nie z każdego materiału można dowolnie korzystać. Niektórzy autorzy mogliby sobie tego nie życzyć.

Fantastyczną bazą zdjęć, a także innych materiałów multimedialnych jest Internet. Istnieją różne źródła, z których można zaczerpnąć zdjęcia „bez pytania o zgodę”. Należą do nich między innymi: Wikimedia, Flickr czy grafiki Google. Warto jednak używać ich z odpowiednią starannością, a zdjęcia wykorzystywać jedynie w takim zakresie, na jaki zgadza się twórca.
 
Na przykład w Google Grafika wybierzcie opcje wyszukiwania zaawansowanego. W parametrach wyszukiwania znajdziecie „Prawa użytkownika”. Jeśli zdecydujecie się na wykorzystanie któregoś ze zdjęć, pamiętajcie, by odpowiednio je podpisać.

 

 
 
 
 
Jeśli natomiast chcielibyście użyć zdjęć z książki lub czasopisma, to możecie je zeskanować. Najpierw postarajcie się jednak uzyskać zgodę właściciela praw (często będzie nim wydawca). Koniecznie podajcie też źródło, z którego zaczerpnęliście dany materiał, oraz imię i nazwisko autora.
 
Wszystkie materiały na Mapie Kultury są umieszczane na licencji „Creative Commons. Uznanie Autorstwa 3.0 Polska”. Jej pełen tekst jest dostępny pod adresem http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode.
 
Gdybyście mieli wątpliwości co do praw autorskich do wybranej fotografii, piszcie do nas, postaramy się pomóc.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj