Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aktualności

Wiki Lubi Zabytki!

Autor wpisu: Mapa Kultury
Data publikacji: 24.05.2011

Ruszajcie na spacer z aparatem i fotografujcie zabytki w waszej okolicy! Już wkrótce rusza polska edycja projektu „Wiki Loves Monuments” („Wiki Lubi Zabytki”).

Cel nowego wikiprojektu stanowi zbudowanie bazy zabytków w Polsce (jest ich ponad 60 tysięcy), zaznaczenie ich na mapach, a następnie sfotografowanie jak największej liczby z nich.

Obecnie trwa nanoszenie obiektów na mapy. Powinno się ono zakończyć do 25 lipca tego roku. A już 8 sierpnia rozpocznie się konkurs, w którym każdy może wziąć udział. Wystarczą aparat fotograficzny, najlepiej cyfrowy, i dobre chęci.

– Wiki Lubi Zabytki będzie (…) konkursem otwartym, w związku z pewnością nie będziemy odrzucać żadnych zdjęć, a każda fotografia uzyskana w jego ramach będzie bardzo mile widziana i umieszczona w Wikimedia Commons, oczywiście po spełnieniu wymogu udostępnienia na zasadach jednej z wolnych licencji – mówi Tomasz Kozłowski, koordynator projektu w Polsce.

Zakończenie konkursu jest przewidziane na 8 września 2011 roku, a 26 września w Poznaniu, podczas dziesiątych urodzin polskojęzycznej Wikipedii, nastąpi oficjalne wręczenie nagród w takich kategoriach, jak najlepsze zdjęcia, największa liczba zdjęć niesfotografowanych dotąd zabytków i inne.

W Polsce do współpracy przy projekcie przystąpiły między innymi: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Fundacja Projekt: Polska, Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska oraz Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.

Cele projektu pokrywają się z niektórymi celami Mapy Kultury – docierania do zapomnianych miejsc, zbierania informacji o nich i dokumentowania tej wiedzy w postaci artykułów i zdjęć. Zapraszamy do poznawania dziedzictwa kulturalnego w najbliższej i w nieco dalszej okolicy.

Użytkowników naszego portalu zachęcamy do udziału w projekcie Wiki Lubi Zabytki!

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
http://wikizabytki.pl/
http://pl.wikinews.org/wiki/Portal:Wiki_Lubi_Zabytki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Wiki_Lubi_Zabytki

A tu możecie przeczytać wywiad z Tomaszem Kozłowskim, koordynatorem konkursu „Wiki Lubi Zabytki”:
http://www.tinyurl.pl?vs3kVEJD
 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Szukaj