Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Inscenizacje zamkowe. Bunt na zamku czyli o zarazie która braci trawiła

Data wydarzenia: 9.4.2011

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu dnia 10 kwietnia 2011 roku rozpocznie cykl czterech inscenizacji upamiętniających 600 rocznicę podpisania pierwszego pokoju toruńskiego (1411r.).Wszystkie cztery widowiska zorganizowane zostały nie tylko w celu ukazania historii stosunków polsko - krzyżackich w początkach XV wieku (i w poł. XIV w.), ale również po to aby  pobudzić świadomość historyczną odbiorcy oraz przedstawić surowe zasady życia codziennego w średniowieczu braci - rycerzy zakonnych.

Pomysł inscenizacji zamkowych powstał w roku 2009. Pierwotnie głównym zamiarem  imprez było przekazanie widzowi kultury czasów średniowiecza, jednakże w miarę upływu czasu przekształciły się one w przygotowywane z wielkim rozmachem widowiska historyczne pokazujące przełomowe dla historii Torunia, Polski czy Europy wydarzenia. Widowiska przede wszystkim przedstawiają dzieje stosunków polsko - krzyżackich czy epizody z historii Zakonu w sposób przystępny, zrozumiały, niekiedy zabawny, jednakże zawsze z dbałością o najdrobniejsze szczegóły odzwierciedlające realia epoki średniowiecznej. Widowiska oparte są na źródłach historycznych i nie skupiają się jedynie na podaniu zaistniałego w przeszłości faktu, ale podają historyczne przyczyny i skutki danego wydarzenia. Innymi słowy inscenizacje zamkowe to przedstawienia teatralne pokazujące średniowieczną rzeczywistość bez przebarwień czy stereotypów historycznych opowiedziane w sposób ciekawy dla uczestnika. W przedstawieniach bierze udział około 200 aktorów i statystów.Rok 2011 to 600 rocznica podpisania warunków traktatu pokojowego między królem Polski Władysławem Jagiełłą, księciem Litwy Witoldem oraz wielkim mistrzem Henrykiem von Plauen nazwanym przez potomnych pierwszym pokojem toruńskim. W związku z obchodami przez miasto Toruń 600 rocznicy tego doniosłego wydarzenia Centrum Kultury Zamek Krzyżacki przygotowało cztery imprezy przypominające w sposób bezpośredni bądź pośredni to wydarzenie. Wszystkie widowiska zaplanowane na ten rok ułożono w kolejności chronologicznej. Na początek czyli 10 kwietnia 2011 r. o godz. 16.00 rozpocznie się  widowisko teatralne pt. "Bunt na zamku czyli o zarazie, która braci trawiła", nawiązujące do wydarzeń historycznych z lat 1348 - 1352. W tym czasie w niemalże całej średniowiecznej Europie szalała epidemia dżumy. Akcja inscenizacji przeniesie widza do Torunia do roku 1350 na zamek krzyżacki, gdzie dojdzie do rozprzestrzenienia się tej śmiertelnej choroby.  Przedstawienie pokaże średniowieczne metody walki z zarazą, strach przed chorobą oraz surowe zasady życia braci zakonnych. Ponadto uczestnicy widowiska staną się świadkami okrutnych rządów komtura toruńskiego Johanna Nothaft oraz skutecznej próby usunięcia go z zamku toruńskiego, a także narodzin toruńskiej opozycji przeciw władzy zakonnej. Wydarzenia zaprezentowane w inscenizacji oparte zostały na źródłach historycznych, między innymi  przedstawiona zostanie reguła szpitalna braci Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny.

Druga inscenizacja pt. "Rok 1411. Pierwszy pokój toruński" rozpocznie się 7 maja 2011r. o godz. 18.00. Widowisko opowie o doniosłym wydarzeniu kończącym wielką wojnę polsko-krzyżacką czyli o zawarciu porozumień pokojowych przez króla Władysława Jagiełłę, księcia Witolda i wielkiego mistrza Henryka von Plauen w Toruniu. Przedstawienie oparte na źródłach historycznych ujawni kulisy, przyczyny, negocjacje, zasady i warunki podpisania pierwszego pokoju toruńskiego. Inscenizacja nawiąże również do spotkania w podtoruńskiej Złotorii 10 maja 1411r.  Jagiełły i księcia Witolda z wielkim mistrzem, gdzie wymieniono opieczętowane akty pierwszego pokoju toruńskiego.

Kolejnym wydarzeniem będzie zaplanowany na 4 czerwca 2011r. na godz. 21.00 spektakl pt."Szpiedzy Jagiełły kontra krzyżaccy bracia". Zamek toruński leżący w mieście na styku granicy Królestwa Polskiego i Zakonu stanie się areną zmagań dwu wywiadów krzyżackiego i polskiego. Pokazana zostanie napięta sytuacja polityczna między Zakonem a Koroną po pierwszym pokoju toruńskim. Przedstawienie oparte na źródłach historycznych ujawni działania polityczne zmierzające do nowej wojny znanej w historii jako wojna głodowa (1414).

Wydarzeniem zamykającym cykl inscenizacji stanie się widowisko pt. "Rok 1414. Zakon w oblężeniu". 7 sierpnia 2011 r. o godz. 15.30. Widzowie będą naocznymi świadkami jednego z epizodów tzw. wojny głodowej czyli nieudanej próby zdobycia Torunia przez wojska Jagiełły. Widowisko to pokaże zmagania zbrojne oraz sytuację w oblężonym mieście obrońców. Ponadto wskaże przyczyny wojny, którą rozpoczęły pośrednio warunki pierwszego pokoju toruńskiego. W przygotowywanej, dużym nakładem środków, inscenizacji udział wezmą rycerze z wielu regionów Polski. Sprowadzona zostanie średniowieczna artyleria a dodatkową atrakcję stanowić będą efekty pirotechniczne.

Organizator: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu

Pomysłodawca inscenizacji i autor scenariuszy:  mgr Piotr Pietrucki

Koordynator projektu: mgr Piotr Pietrucki

Data publikacji: 14.03.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Toruń
Toruń, Przedzamcze 3

Organizatorzy

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter