Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Jacek Rykała. Żółte światło pustych miejsc

Data wydarzenia: 14.1.2011

Malarstwo i obiekty znanego artysty, zebrane pod sugestywną i nieco liryczną nazwą Żółte światło pustych miejsc pozwolą nam przenieść się w czasie, „złapać” chwilę i spojrzeć na codzienne widoki innym okiem. Stare ramy, kawałki drewna, szkła, fotogramy, pożółkły papier i metalowe, pordzewiałe fragmenty uchwytów, tabliczki, przypominają sentymentalną podróż w przeszłość – do zapomnianej kultury miejskiej z poprzednich epok.

Termin: do 30.01.2011.

Wernisaż: 14 stycznia (piątek) 2010, godz. 18.00,Galeria Sztuki

Spotkanie autorskie: 14 stycznia (piątek) 2010, godz. 17.00, Galeria RING

Wstęp wolny

Jak napisał Andrzej Matynia: Obrazy Jacka Rykały wprowadzają nas w niezwykły świat gry, iluzji i przedmiotów gotowych. W jego malarstwie skumulowały się doświadczenia Duchampa z współczesną techniką montażu filmowego. Rykała powracając do sztuki opowiadania dzięki tym zabiegom dokonuje za każdym razem syntezy zjawiska, które uprzednio poddaje wnikliwej analizie. Tym samym nadaje zjawiskom wyraz uniwersalny. Obrazy Rykały zmuszają widza do kontemplacji , do uruchomienia wyobraźni. Wbrew pozorom nie jest to malarstwo łatwe. 

Jacek Rykała jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Malarstwa. Zrealizował 60 wystaw indywidualnych i ponad 250 zbiorowych na całym świecie (m.in. Francja, Szwajcaria, Węgry, Istambuł, USA). Otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, m.in.: I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. Z. R. Pomorskiego, Katowice (1980), nagrody na X i XV Festiwalu Malarstwa Polskiego, Szczecin (1980, 1988), nagrody w konkursie na obraz im. J. Spychalskiego, Poznań (1980, 1986), medale na Ogólnopolskich Wystawach Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała (1978, 1980), wyróżnienie na Internationale Kunstbiennale „Seetal” w Szwajcarii (1985), nagrodę Miasta Sosnowca za działalność artystyczną za rok 1992. Jego prace znajdują się w polskich i niemieckich zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Jacek Rykała związany jest także z teatrem – jest scenarzystą i reżyserem dramatów Dom przeznaczony do wyburzenia (2005) oraz Mleczarnia (2007), które zrealizowała w Teatrze Śląskim w Katowicach. O artyście powstało 8 filmów telewizyjnych (TVP Warszawa, Kraków, Katowice, Canal +).

Wystawa w Galerii Sztuki i Galerii RING w Legnicy czynna jest do końca stycznia 2011 r. 

Data publikacji: 15.03.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: dolnośląskie, powiat: m. Legnica
Legnica, pl. Katedralny 1/1

Organizatorzy

Galeria Sztuki
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter