Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Ligatura. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej

Data wydarzenia: 19-22.4.2012

Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest stworzenie pionierskiego rodzaju festiwalu komiksowego w Europie. Festiwalu, który poprzez skupienie uwagi na kulturowej i społecznej funkcji komiksu prezentuje wszystkie najważniejsze inicjatywy, wydawnictwa, oraz tendencje w ogólnej refleksji nad tradycją i rozwojem sztuki komiksu. Ważnym celem festiwalu Ligatura jest też stworzenie w Polsce międzynarodowego wydarzenia przyciągającego wydawców, twórców, dyrektorów festiwali i aktywistów w celu nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń.

Poza zadaniem profesjonalizacji działań związanych z promocją i twórczością komiksową Ligatura, skupiając większość środkowoeuropejskich inicjatyw komiksowych oraz dużą część wydawnictw i najlepszych artystów z naszego regionu ma szansę stać się liderem w komunikacji i transmisji aktywności między komiksografiami środkowoeuropejskimi a zachodnioeuropejskimi i amerykańskimi.

Ligatura to festiwal, który prezentuje obecność komiksu w kulturze  poprzez promocję i prezentację ambitnych projektów komiksowych.podejmujących takie tematy jak:

-powiązania komiksu ze sztukami wizualnymi,

-tworzenie tzw. komiksologii,

-opracowywanie bibliografii komiksowych,

-obecność realiów społecznych i obyczajowych w komiksach

-podejmowanie w komiksografiach tematów mniejszości seksualnych,

-edukacyjne funkcje komiksu

-obecność komiksu w innych dziedzinach sztuki

Ligatura prezentuje funkcje artystyczne i społeczne komiksu, wyróżniając się na tle festiwali komiksowych kierowanych stricte tylko do fanów gatunku i opierających się głównie na spotkaniach z autorami nowości wydawniczych oraz giełdzie polskich wydawców komiksowych. Tymczasem rozwój gatunku oraz refleksji nad jego genezą i współczesnymi trendami pozwala na o wiele różnorodniejsze, międzynarodowe i skierowane do szerokiego grona osób prezentowanie sztuki komiksu w sposób atrakcyjny i profesjonalny.

Miejsca festiwalowe:
- Centrum Kultury Zamek
- Biblioteka Uniwersytecka UAM
- Teatr Ósmego Dnia
- Galeria Malingrad
- Kino Muza
- Kolektyw 1A
- Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Klub festiwalowy: Zielona Gęś

Data publikacji: 15.03.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
Poznań, Fredry 7/3

Organizatorzy

Fundacja Tranzyt
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter