Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Blue Morph. Victoria Vesna & James Gimzewski, Art & Science Meeting

Data wydarzenia: 22.5-5.7.2011

Instalacja Blue Morph, prezentowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w zabytkowym kościele św. Jana w Gdańsku, jest owocem współpracy artystki i naukowca, Victorii Vesny i Jamesa Gimzewskiego.

Victoria Vesna jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz dyrektorem niedawno otwartego UCLA Art/Sci Center oraz UC Digital Arts Research Network. Jej prace, takie jak Mood Swings (2006), Water Bowls (od 2006), Blue Morph (od 2007), czy Hox Zodiac (od 2009), można zdefiniować jako eksperymentalne, twórcze poszukiwania na styku wielu dyscyplin naukowych i technologii. Ich celem jest podnoszenie kwestii stosunku człowieka do systemów naturalnych, uświadomienie zależności człowieka od natury. Szkocki naukowiec polskiego pochodzenia, James Gimzewski – profesor w Katedrze Chemii i Biochemii na Uniwersytecie Kalifornijskim – jest wybitnym specjalistą w dziedzinie nanotechnologii oraz laureatem licznych nagród.

Ten artystyczno-naukowy duet przedstawi gdańskiej publiczności swoje unikalne i nowatorskie - w skali światowej - prace, powstające właśnie przy wykorzystaniu nanotechnologii.

Blue Morph – najnowsza ich wspólna interaktywna instalacja – uświadamia nam, jak nanotechnologie zmieniają nasze postrzeganie świata. Nanotechnologia jest nowoczesnym podejściem badawczym, które odnosi się do zrozumienia właściwości materii w skali nano – czyli do pojedynczych cząsteczek. Za enigmatycznym tytułem instalacji kryje się nazwa gatunku motyla, który od dawna fascynował uczonych, m.in. ze względu na subtelną optyczną inżynierię. Instalacja Blue Morph stworzona została właśnie przy użyciu obrazów w skali nano oraz dźwięków towarzyszących metamorfozie gąsienicy w motyla. Artyści obserwowali owada w wymiarze nano. Wykorzystali fakt, że piękny błękitny kolor jego skrzydeł to nie pigment, lecz występujące na nich wzory i struktura. W wyniku tej pracy powstała artystyczna fuzja dźwięków, światła i interaktywnej sztuki/nauki. Wybór miejsca prezentacji nie jest przypadkowy. W 2011 roku odrestaurowany i zmodernizowany gotycki kościół św. Jana zostanie ponownie otwarty dla publiczności, stąd idea przekształcania się poczwarki w motyla ma wyjątkowy dla organizatorów, symboliczny wyraz w kontekście tego ważnego dla gdańszczan miejsca.

Data publikacji: 21.04.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: pomorskie
Gdańsk, Jaskółcza 1

Organizatorzy

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
office@laznia.pl, +48583054050
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter