Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej "OPERA POKOLEŃ - OPERA BEZ GRANIC"

Data wydarzenia: 4.6-8.7.2011

 

W okresie od 4 czerwca do 8 lipca br. odbędzie się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem „OPERA POKOLEŃ – OPERA BEZ GRANIC”. Przestrzenią festiwalowych wydarzeń będzie tradycyjnie, oprócz gmachu Opery przy ul. Lubicz, Zamek Królewski na Wawelu. Jedno z wydarzeń swoim zasięgiem obejmie także Tarnów i Nowy Sącz. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego "Fundusze Europejskie dla Małopolski".


Pierwsza część festiwalu  – „OPERA POKOLEŃ” – ma charakter edukacyjny i adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W jej ramach odbywać się będą nie tylko przedstawienia (takie jak „Kopciuszek”, „Księga lasu” czy „Pan Marimba”), ale także warsztaty plastyczno-muzyczne oraz wydarzenia towarzyszące skierowane do młodszych widzów. Młodzież przybyła na spektakle będzie miała możliwość m.in. spotkać się z realizatorami przedstawień, zwiedzić operowy gmach lub też wziąć udział w konkursie plastycznym – najlepsze prace wystawione zostaną w budynku Opery na Antresoli.
 

14 czerwca w gmachu Opery, na Antresoli, otwarta zostanie wystawa poświęcona pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można malarstwo, rzeźbę i fotografię polskich artystów świata muzyki i teatru.
 

W ramach festiwalu, 18 czerwca o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera „TRAVIATY” – klasyki operowej autorstwa Giuseppe Verdiego. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. 19 czerwca będzie miała miejsce premiera studencka spektaklu, natomiast następnego dnia – w poniedziałek 20 czerwca – odbędzie się spotkanie z realizatorami spektaklu.
 

Opera Krakowska zaprasza także 18 czerwca na specjalne wydarzenia z okazji Nocy Teatrów. O godz. 20.00 w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot” i Ogrodem Botanicznym UJ. W lekcji wezmą udział uznani soliści Opery Krakowskiej, a poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański i Franciszek Makuch. Natomiast o północy, na Dużej Scenie Opery, odbędzie się spektakl „MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi” w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej uznanej solistki Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi w nim wraz z córką Katarzyną – aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
 

Drugą część festiwalu – „OPERA BEZ GRANIC” – otworzy operetka „Baron cygański” Johanna Straussa w inscenizacji Laco Adamika – transmitowana na żywo 25 czerwca o godz. 19.30 z gmachu Opery na Rynek Główny Tarnowa oraz Rynek Główny Nowego Sącza. Mieszkańcy tych dwóch miast już od godziny 16.00 będą mieli możliwość zasięgnąć wiedzy na temat Opery Krakowskiej i jej repertuaru – za pośrednictwem operowych wydawnictw, multimedialnych prezentacji, a także bezpośrednio u osób reprezentujących Operę.
 

W ramach „OPERY BEZ GRANIC” na Dużej Scenie Opery odbędzie się również występ gościnny zagranicznego teatru operowego. 28 czerwca Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego, w reżyserii Thilo Reinharda.
 

Zwieńczeniem drugiej części, jak i całego festiwalu, będzie szereg niezwykłych wydarzeń wewnątrz murów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród tych propozycji Opery nie zabraknie „Arii Oper Świata” (2 i 3 lipca, godz. 20.30) – słynnego widowiska z udziałem wybitnych polskich solistów, które rokrocznie przyciągają melomanów, zarówno z całej Polski, jak i z zagranicy. Wystąpią m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Stanisław Kufluk, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek. Kierownictwo muzyczne koncertów obejmie Tomasz Tokarczyk.
 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie gala baletowa „Grand pas…” w międzynarodowej obsadzie (4 lipca, godz. 20.30). Zgromadzonej na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym publiczności zaprezentują się soliści prestiżowych baletów europejskich. Z Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu przyjadą Denis i Anastasia Matvienko oraz Leonid Sarafanov i Olesya Novikova. Béjart Ballet w Lozannie reprezentować będą Kathleen Rae Thielhelm i Dawid Kupinski, natomiast Stuttgarter Ballet – Filip Barankiewicz i Sue Jin Kang . Nie zabraknie również uznanych polskich solistów - Aleksandry Liashenko i Maksima Wojtiuka z Polskiego Baletu Narodowego oraz Agnieszki Wolnej i Dymitra Tenytskiego z baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpią także tancerze Baletu Opery Krakowskiej.
 

W zamkowej scenerii wystawiony zostanie również spektakl open air „Faust” Charles’a Gounoda, w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego.

 

Projekt XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej "OPERA POKOLEŃ – OPERA BEZ GRANIC" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego "Fundusze Europejskie dla Małopolski".

Data publikacji: 12.05.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
31-512 Kraków, ul. Lubicz 48

Organizatorzy

Opera Krakowska
opera@opera.krakow.pl, +48 12 296 61 00
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter