Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

W krainie umarłych – wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej

Data wydarzenia: 14.5-31.12.2011

Ekspozycja prezentuje niezwykle interesujący eksponat związany ze światem wierzeń pozagrobowych starożytnych Egipcjan. Jest to górna partia drewnianego wieka sarkofagu antropoidalnego z czasów XXVI dynastii (VII w. przed Chrystusem). Eksponat ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w bielskim Muzeum po specjalistycznej konserwacji przeprowadzonej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Fragment wieka ma znacznie startą polichromię, kolor na twarzy zachował się jednak dobrze, jak również ekspresyjne, inkrustowane oczy (lewe jest uzupełnione). Właśnie w czasach XXVI dynastii pojawiła się grupa sarkofagów antropoidalnych z malowanymi na zielono twarzami i wielkimi, spłaszczonymi nieco od góry perukami. Zielony kolor wyrażał utożsamienie zmarłego z bogiem zmarłych Ozyrysem, często przedstawianym z takim kolorem skóry. Zieleń oznaczała nadzieję odrodzenia, była kolorem życia i zwycięstwa nad śmiercią.

Eksponat został pokazany w niezwykle interesującej oprawie. Jest nią rekonstrukcja komory grobowej z okresu tzw. Nowego Państwa, z czasów panowania XVIII i XIX dynastii        (1550–1181). Jej ściany pokryte są wielkowymiarowymi malowidłami przedstawiające sceny najczęściej wyobrażane w grobowcach egipskich z tego okresu m.in.: sąd Ozyrysa, ceremonie pogrzebowe, przedstawienia zmarłych z ofiarami itp.

Oglądając wystawę można usłyszeć oryginalny egipski utwór muzyczny pochodzący z Górnego Egiptu (prawdopodobnie koptyjski), we współczesnej aranżacji Rafała i Dominiki Gondek. Jest też specjalna propozycja dla tych, którzy zechcą zgłębiać tajemnice hieroglifów-można zapisać swoje imię hieroglifami w specjalnie do tego przeznaczonej wnęce.

Ekspozycja będzie czynna do końca 2011 roku.

 

Data publikacji: 25.05.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
43-300 Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 16

Organizatorzy

Muzeum w Bielsku-Białej
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter