Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Konteksty - Festiwal w Sokołowsku

Data wydarzenia: 10-14.8.2011

Konteksty – Festiwal w Sokołowsku” jest pierwszą edycją projektu mającego na celu uchwycenie procesu zaistnienia i rozwoju sztuki efemerycznej w Polsce, szczególnie zaś sztuki performance, oraz dalsze rozwijanie i poszerzanie granic tego nurtu. 

W spotkaniu w Sokołowsku weźmie udział ponad czterdziestu wybitnych artystów, kuratorów, krytyków i historyków sztuki. 

 

 Konteksty – Festiwal w Sokołowsku

10 – 14 sierpnia 2011

 

„Konteksty – Festiwal w Sokołowsku” jest pierwszą edycją projektu mającego na celu uchwycenie procesu zaistnienia i rozwoju sztuki efemerycznej w Polsce, szczególnie zaś sztuki performance, oraz dalsze rozwijanie i poszerzanie granic tego nurtu.

 

W związku z licznymi zmianami jakie zaszły w tej dziedzinie Festiwal prezentuje sztukę performance oraz pokrewne działania w ujęciu zarówno diachronicznym jak i synchronicznym, prezentując dokumentacje działań klasycznych, od lat siedemdziesiątych aż do najbardziej współczesnych i innowacyjnych realizacji. Ważnym celem festiwalu jest promocja i popularyzacja działań artystycznych tego nurtu, co wiąże się z badaniem zagadnień dokumentacji działań efemerycznych, tymczasowych, akcyjnych, oraz stwarzanie sytuacji umożliwiającej zapoznanie się z dziełami z różnych okresów.

 

W ten sposób Festiwal staje się miejscem dialogu i interakcji różnych prądów w sztuce współczesnej,

artystów z krytykami i teoretykami, młodego pokolenia artystów z klasykami i publicznością.

Ważnym punktem odniesienia Festiwalu będzie pojęcie kontekstu, w jego szerokim spektrum znaczeń  Jedną z wpływowych definicji zaproponował w 1976 roku Jan Świdziński w swoim manifeście. Kontekst – to jedno z kluczowych pojęć aktualnego dyskursu sztuki. Wyznacza ono zarówno szeroki obszar praktyk artystycznych obejmujących rozmaite media sztuki, jak i metod analizy i interpretacji dzieł sztuki w praktyce historii sztuki i krytyce artystycznej.

 

Ważnym w tym projekcie jest uchwycenie ciągłości sztuki od awangard lat 70, dekady sztuki konceptualnej, po współczesność. Poruszone zostaną również kwestie dokumentacji sztuki efemerycznej, performance.

 

W programie Festiwalu znajdują się nowe realizacje performance, prezentacja dokumentacji, wystawy, konferencja naukowa i dyskusje z artystami i naukowcami.

 

Na specyfikę Sokołowska składa się naturalne otoczenie, historyczna architektura, oraz mity, legendy, anegdoty z nim związane. My przybywający do tego miejsca wnosimy coś od siebie, uzupełniamy to miejsce swoją sztuką i swoimi myślami, albo inaczej – energiami, emocjami, odczuciami. Jaka sztuka pasuje do takiego miejsca, do tej przestrzeni, do naszej w nim obecności? Wydaje się, ze musi być to sztuka efemeryczna, taka która pojawia się wraz z nami na chwilę, dotyka tego miejsca, zostawia ślad. Mamy więc do dyspozycji miejsce, ale i własną sztukę i własne myśli. Co pobyt w Sokołowsku pozwoli do nich dodać?

 

ARTYŚCI

 

Janusz Bałdyga, Izabela Chamczyk, Witosław Czerwonka, Andrzej Dudek-Durer, Darek Fodczuk, Dominik Jałowiński, Małgorzata Kazimierczak, Adam Klimczak, Leszek Knaflewski, Marek Konieczny, Jerzy Kosałka, Leszek Krotulski, Anna i Romuald Kuterowie, Przemysław Kwiek, Anna Leśniak, Natalia LL, Ryszard Ługowski, Łukasz Mróz, Łukasz Prus-Niewiadomski, Mateusz Pęk, Ryszard Piegza, Izolda Pietrusiak, Józef Robakowski, Marek Rogulski, Małgorzata Rybka, Jan Rylke, Zygmunt Rytka, Ewa Świdzińska, Jan Świdziński, Waldemar Tatarczuk, Noah Warsaw, Piotr Wejchert, Jan S. Wojciechowski, Krzysztof Zarębski, Ewa Zarzycka

 

PANELIŚCI

 

Grzegorz Borkowski, Jolanta Ciesielska, Grzegorz Dziamski, Łukasz Guzek, Bogusław Jasiński, Marika Kuźmicz, Anna Markowska, Bartosz Łukasiewicz, Kazimierz Piotrowski, Andrzej Saj, Adam Sobota, Tomasz Załuski

 

Kurator: Łukasz Guzek

Koordynacja: Bożenna Biskupska i Antoni Burzyński

 

więcej informacji na stronach

www.insitu.pl

www.sokolowsko.org

 

Organizator: Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ"

Partnerzy: Sztuka i Dokumentacja
WRO Art Center

Patronat Medialny:
Obieg
Exit
Format
FilmWeb
Wrocław ESK 2016

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Województwa Dolnośląskiego www.umwd.dolnyslask.pl

 

Data publikacji: 02.08.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: dolnośląskie
Sokołowsko, ul. Różana 2

Organizatorzy

Fundacja Sztuki Współczesnej "In Situ"
fundacja@insitu.pl, +58 22 758 99 39
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter