Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe"

Data wydarzenia: 6-9.12.2012

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" to najstarszy oraz jeden z największych w Polsce festiwali muzyki folkowej.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury.

Wśród stałych punktów Festiwalu można znaleźć: koncerty muzyczne wykonawców z Polski i z zagranicy (3 sceny festiwalowe), przegląd "Scena Otwarta" - koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem, najstarszy w Polsce (odbywający się od 1993 r.) i obecnie jeden z tylko dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych; "Scena pod schodami" - prezentacje autentycznych zespołów wiejskich, cykl "Folk Nocą" - kameralne koncerty; warsztaty artystyczne (muzyczne, plastyczne, rękodzielnicze) - pokazujące jak można w praktyce w obecnych czasach korzystać z dorobku folkloru i dające możliwość jego czynnego poznawania; Klub Festiwalowy - prezentujący filmy fabularne i dokumentalne, o tematyce nawiązującej do kultury tradycyjnej; wystawy plastyczne - przede wszystkim malarstwa oraz fotografii, o tematyce związanej z folklorem i etnografią; przedstawienia teatralne, spotkania z autorami książek i reżyserami filmów, prezentacje ciekawych projektów. W ramach Festiwalu wydawana jest również płyta CD.

"Mikołajki" są zawsze organizowane na wysokim poziomie artystycznym, z udziałem wielu znanych polskich i zagranicznych wykonawców. W ciągu istnienia Festiwalu na jego scenie wystąpiło blisko 200 zespołów z 25 krajów. Drugie tyle zagrało w ramach konkursu Scena Otwarta.

Dzięki ciekawej i różnorodnej propozycji repertuarowej oraz towarzyszącej festiwalowi atmosferze "folkowego święta", "Mikołajki" zdobyły sobie opinię ważnego wydarzenia kulturalnego oraz jednego z najbardziej interesujących i prestiżowych przeglądów tego rodzaju muzyki w Polsce.

 

 

Data publikacji: 08.08.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: lubelskie
20-834 Lublin, Araszkiewicza 11

Organizatorzy

Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego
sarf@interia.pl, 601732249
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter