Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

wystawa "Rzeczywistośc magiczna" Julii Curyło w legnickiej Galerii Sztuki

Data wydarzenia: 31.8-25.9.2011

„Rzeczywistość magiczna” to wystawa Julii Curyło, laureatki Grand Prix 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2010 w Legnicy. Autorka łączy wzniosłe z przyziemnym; gra elementami kultury wysokiej i popkultury. I choć samo malarstwo traktuje poważnie, to swymi pracami często puszcza do widza oko.

Julia Curyło  

Rzeczywistość magiczna

Celowo, nie podążam za przyjętymi schematami, popularnymi, środowiskowymi normami. Interesuje mnie łączenie i wzajemne oddziaływanie tego, co wzniosłe z tym, co przyziemne; gram elementami kultury wysokiej i popkultury. Ciekawi mnie zarówno świat masowej wyobraźni jak i religii. Lubię, gdy obraz ma w sobie żart, dwuznaczność, czasem alegorię. I choć samo malarstwo traktuję poważnie, to moimi pracami często puszczam do widza oko”.

 Powyższe słowa autorki stanowią puentę podsumowującą prace prezentowane
w Galerii Sztuki w Legnicy. „Nie rozumiem po co ograniczać się w sztuce tylko do rzeczywistości, mamy ją na co dzień” – podsumowuje artystka.

Obok perfekcyjnej, drobiazgowej techniki malarskiej jej płótna łączy jedno – każda z nich to ingerencja świata wyobraźni w niezwykle precyzyjnie zobrazowaną rzeczywistość. Curyło czerpie z dziedzictwa surrealistów oraz hiperrealistów. Prowadzi pędzel z niezwykłą dokładnością, dzięki czemu jej obrazy często sprawiają wrażenie kolaży fotograficznych, w których elementy rzeczywistości sąsiadują ze sobą w zaskakujący sposób. Artystka umieszcza pośród dobrze znanych krajobrazów miejskich sztuczne gołębie, dmuchane kury, bańki mydlane. Nadmuchiwane, wznoszące się nad ziemią obiekty od dawna fascynują Curyło. Są ulotne w swej materialności, symbolizują zarazem nietrwałość
i fizyczność. Wewnątrz puste, łatwo ulegają zniszczeniu. Są obiektami pożądania – kolorowymi, o pociągających formach, kuszącymi, ale też banalnymi – powielanymi szybko, masowo i tanio. Ta wielorakość znaczeń obrazowanych rekwizytów jest w sztuce Curyło bardzo ważna. Każda z interpretacji stanowi kolejny etap rozumienia pracy, na pierwszy rzut oka przede wszystkim pociągającej formalnie.

Kolejnym pojęciem-kluczem dla sztuki Julii Curyło jest realizm magiczny. Artystkę interesuje świat wyobraźni, snucie fantazji i przelewanie ich na płótno. Łączenie w zaskakujący sposób elementów rzeczywistości, których na co dzień nie ujrzymy obok siebie, tworzy nowe znaczenia i nowe pola interpretacji. To sprawia, że prace Curyło pełne są magii i poetyki, ale też humoru, pomimo niespotykanego realizmu przedstawień.

Na wystawie „Rzeczywistość magiczna” zaprezentowane są obrazy oraz instalacje, a także obiekty, które stanowiły inspirację do powstania prac. 

Wystawy:

-       Odpusty i cudowne widzenia, Galeria Wozownia, Toruń, lipiec 2011,

-       Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2010, Galeria Sztuki w Legnicy, listopad 2010,

-       instalacja Pisklak, Bydgoszcz, skwer Leszka Białego, październik 2010,

-       wielkoformatowy mural Baranki Boże, warszawska stacja metra Marymont, Galeria Pociąg do Sztuki, styczeń-marzec 2010,

-       instalacja Kury,  witryna metra Centrum, Warszawa, styczeń-marzec 2010,

-       instalacja Tulipany: Poznań, festiwal No Woman No Art, listopad 2010; Katowice, czerwiec 2010 (w ramach starań Katowic o Europejską Stolicę Kultury); Warszawa, dziedziniec ASP, maj 2010, Skwer Hoovera, wrzesień 2009. 

Nagrody: nominacja do 10. Konkursu Gepperta, maj 2011; wygrana w konkursie A19  organizowanym przez Galerię Pociąg do Sztuki, Warszawa, styczeń 2010; Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, PROMOCJE 2010, Galeria Sztuki w Legnicy, listopad 2010.

 

„Odwołujące się do estetyki kiczu i łączące w sposób sugestywny elementy religii i erotyki, nawiązujące do sztuki Jeffa Koons’a dmuchane obiekty z obrazów Julii Curyło rzucają nie lada  wyzwanie współczesnemu widzowi.”

Anna Ferrari, historyk sztuki, University of Cambridge, Wielka Brytania

 

Mimo bawiących mnie jednoznacznych skojarzeń, muszę przyznać, że praca Julii Curyło skłania do refleksji religijnej, nawet jeżeli nie taki był zamiar autorki. Artystka puszcza oczko do widza i podsuwa mu materiał do refleksji na temat moralności mieszkańców stolicy (a może na temat moralności "warszawki"?). Szkoda tylko, że nasz naród ma problemy z poczuciem humoru, za to nie można zarzucić mu niedoboru hipokryzji.”

Newsweek, 18.01.2010

 

Data publikacji: 25.08.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: dolnośląskie
59-220 Legnica, pl. Katedralny 1

Organizatorzy

Galeria Sztuki w Legnicy
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter