Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa czasowa "Leon Płoszay - w 110 rocznicę urodzin"

Data wydarzenia: 29.6-22.10.2012

W Zbiorach Sztuki we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 (Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku) prezentowana będzie wystawa retrospektywna przypominająca dorobek jednego z najwybitniejszych artystów włocławskich. 

Leon Płoszay (1902-1993) należał do przedstawicieli artystów ukształtowanych w okresie międzywojennym, wyrosłych z tradycji umiłowania piękna i opanowania solidnego warsztatu. Stworzył wiele prac graficznych, rysunków i obrazów olejnych zainspirowanych przyrodą i urokami zabytkowych miast. Najwięcej uwagi poświęcił w swych pracach rodzinnemu Włocławkowi.

 

Leon Płoszay urodził się i zmarł we Włocławku. Kształcił się w Poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych w pracowni prof. J. Wronieckiego. W latach 1935-1939 przebywał w Paryżu, tam m.in. studiował pod kierunkiem J. Pankiewicza. Przed wojną pracował jako projektant w Zakładach Graficznych w Poznaniu i we Włocławku. W czasie II wojny światowej był wysiedlony na Kielecczyznę, w 1945 r. wrócił do rodzinnego miasta. Organizował, a następnie aktywnie uczestniczył w działaniach Grupy Kujawskiej, brał udział w licznych wystawach zbiorowych w całym kraju. Pracował też jako pedagog.

 

Jego ostatnia wystawa we włocławskim  muzeum odbyła się z okazji 50. lecia pracy twórczej w 1977 r., a ostania wystawa indywidualna miała miejsce we włocławskim Biurze Wystaw Artystycznych w 1980 r. Obecna wystawa przypomni po latach bogaty dorobek artystyczny Leona Płoszaya – liczne grafiki zebrane w cykle poświęcone miastom, m.in. Paryżowi, cenione przez mieszkańców Włocławka panoramy miasta i wizerunki wielu włocławskich zabytków, a także obrazy olejne i pastele, głównie pejzaże. Na wystawie znajdą się także projekty graficzne, ex librisy, druki ulotne. Nie zabraknie na ekspozycji wspominającej artystę materiałów biograficznych i fotografii.

 

Ekspozycja przypomni jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych włocławskich twórców, który zyskał też sławę poza regionalną i znalazł miejsce w słownikach i opracowaniach poświęconych grafice polskiej w XX wieku.

 

Na wystawie znajdą się przede wszystkim dzieła L. Płoszaya ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Data publikacji: 01.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie
87-800 Włocławek, ul. Słowackiego 1a

Organizatorzy

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter