Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

XXVII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. I.Wachowiaka

Data wydarzenia: 10-15.7.2012

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. I. Wachowiaka w Lublinie są najstarszym lubelskim festiwalem, w którym każdego roku uczestniczy około 10 zespołów z różnych krajów świata. Impreza organizowana jest pod auspicjami CIOFF i zaliczana jest do najważniejszych tego typu przedsięwzięć w kraju

W pierwszej połowie lat 80-tych z inicjatywy lubelskich zespołów folklorystycznych zorganizowano imprezę, której celem było zaprezentowanie lubelskiej publiczności pieśni i tańców ludowych różnych krajów.

Zaproszono zespoły współpracujące z lubelskimi grupami i tak w 1984 roku odbyły się po raz pierwszy Lubelskie Spotkania Folklorystyczne, gdyż tak wtedy nazywał się ten festiwal. Ogromne zainteresowanie widzów i bardzo pozytywne opinie uczestniczących zespołów zachęciły organizatorów do kontynuowania tego przedsięwzięcia.

 

Od roku 1994 organizatorem festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca „LUBLIN” odpowiadający
za przygotowanie imprezy, jej kształt artystyczny i stronę techniczną. ZPiT „Lublin” jest najstarszym (63 lata) i największym obecnie amatorskim zespołem folklorystycznym w kraju (ponad 500 osób
w 16 grupach tanecznych), w którego zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież. Pozwala to organizatorom na właściwy wybór zespołów uczestniczących w MSF pod kątem ich atrakcyjności i przystępności
dla młodego widza.

Spotkania odbywają się pod patronatem CIOFF – międzynarodowej organizacji festiwali folklorystycznych i sztuki ludowej i zaliczają się do najważniejszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju.

W imprezie uczestniczą naprzemiennie w jednym roku zespoły dorosłe w następnym zaś dziecięce.

 

XXVII MSF odbędą się w dniach 10-15 lipca 2012 r. Planujemy, iż udział w nich weźmie 10 zespołów
z różnych krajów oraz  polskie. Przewidujemy, że liczba uczestników (młodych tancerek i tancerzy, muzyków, instruktorów i choreografów) wynosić będzie około 350 osób . W programie planujemy parady uliczne, koncerty w Lublinie, Nałęczowie i innych miejscowościach Lubelszczyzny. Specjalne koncerty odbędą się dla chorych dzieci z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Podczas trwających Spotkań będą miały miejsce warsztaty taneczne i muzyczne w których uczestniczący młodzi artyści uczyć się będą polskiej muzyki i tańców ludowych i narodowych. Obok koncertów i warsztatów planowany jest atrakcyjny program turystyczny oraz wspólne imprezy integracyjne.

Zakładamy, że koncerty zespołów obejrzy około 40 000 widzów.

 

 

 

Data publikacji: 09.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: lubelskie
20-078 Lublin, I Armii WP 3

Organizatorzy

Zespół Pieśni i Tańca "LUBLIN" im.W.Kaniorowej
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter