Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

IV Mistrzostwa Świata w letnim ciągnięciu sanek - "Dzień z Konopkową"

Data wydarzenia: 16.6.2012

Impreza folklorystyczna, oparta na tradycyjnym XVI-wiecznym mazurskim  podaniu ludowym o Konopkowej i diable. Impreza w formie festynu  rodzinnego połączonego z tradycyjnymi zabawami ruchowymi.

Dawno, dawno temu w Ogonkach, nieopodal Węgorzewa żył sobie Konopka. Wziął sobie za żonę kobietę, która przehulała jego majątek, po czym go opuściła. Konopkowa przyzwyczajona do zbytków zawarła pakt z diabłem, który za jej duszę miał służyć jej do śmierci. Kobieta pastwiła się także nad diabłem, zmuszając go między innymi do wwożenia siebie na górę – latem na saniach, a zimą na taczce... Nawiązując wprost do XVI-wiecznego podania mazurskiego o Konopkowej z Ogonek, węgorzewskie Muzeum Kultury Ludowej wraz z Towarzystwem „Ojcowizna” zapraszają na Mistrzostwa Świata w Letnim Ciągnięciu Sanek 2012. Zawody są główną częścią projektu „Dzień z Konopkową” [filmowe relacje w poprzednich edycji: youtube, hasło: Konopkowa]. A będzie się „o co ciągać”, bowiem najlepsi zawodnicy – wyłonieni w zawodach rozgrywanych system turniejowym (wygrywający przechodzi do kolejnej rundy, zgodnie z „drabinką”) otrzymają nagrody rzeczowe, m.in. książki, programy komputerowe, sprzęt sportowy, karnety na basen etc. Wszyscy startujący otrzymają pamiątkowe medale odciśnięte w glinie, okolicznościowe dyplomy . Ponadto każdy będzie mógł wziąć udział w grach i zawodach zręcznościowych, m.in. i duzi i mali będą mogli się sprawdzić w: rzucaniu podkowami, rzucaniu beretem, jeździe na rowerze „pod ramą”, chodzeniu na szczudłach, wyścigach na „łapie diabła”, wyścigach na nartach dwuosobowych, toczeniu fajerek, przeciąganiu liny, wyciąganiu kulek z błota, puszczaniu bączków, puszczaniu „latającej bili” i innych.

Data publikacji: 21.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: warmińsko-mazurskie
11-600, węgorzewo, ul Portowa 1

Organizatorzy

Muzeum Kultury Ludowej,Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych ?Ojcowizna?
mkl.wegorzewo@wp.pl, 87/4273242,87/4275278
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter