Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

XXIX OGÓLNOPOLSKI SEJMIK TEATRÓW WSI POLSKIEJ

Data wydarzenia: 12-14.10.2012

W Sejmiku weźmie udział 12 – 14 zespołów, które zaprezentują sztuki teatralne oraz widowiska obrzędowe z różnych regionów Polski. Idea spotkań dla samych twórców jest miejsce zdobywania teatralnych doświadczeń i umiejętności, a dla wiejskiego teatru szansą promocji

 

Inicjatywa sejmikowania mobilizuje środowisko wiejskie do opracowywania scenicznych obrzędów i prezentacji we własnym środowisku oraz w różnych regionach kraju . Jednym również z ważniejszych celów jest ochrona przed zapomnieniem dawnych obrzędów i tradycji ludowych oraz przeprowadzenie zajęć warsztatowych dla kierowników, instruktorów oraz członków wiejskich zespołów teatralnych.

 


 

 

 

   Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych,wspaniała oferta kulturalna – poznanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Mamy możliwość obserwowania od dawna nie wykorzystywanych czynności gospodarskich. Owe czynności wykonywane są na scenie przez ludzi, którzy parali się tym przez kawał życia. W zespołach pracują różne pokolenia – jest szansa , że młodzi ludzie będą kontynuatorami. Ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą , wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz prace wiejskie : darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itp.

Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej organizowany w Tarnogrodzie stanowi promocję najwartościowszych osiągnięć z całego roku. Idea samych spotkań dla samych twórców jest miejscem zdobywania teatralnych doświadczeń i umiejętności, a dla wiejskiego ruchu teatralnego – szansą promocji poprzez udział w imprezie dziennikarzy, pracowników kultury, przedstawicieli patronujących instytucji.

W ostatnich latach dokonała się rzecz ważna: wiejski teatr został zauważony przez Telewizję Polską. Na przestrzeni lat zmieniały się zespoły i ich składy, kiedyś ogromną przewagę miały grupy złożone z ludzi starszych, dzisiaj młodzieży jest coraz więcej i coraz bardziej widać ją na scenie.

W zespołach wspólnie pracują różne pokolenia , działają grupy wielopokoleniowe – jest szansa ,że młodsi będą kontynuatorami. Zdarza się i tak, że na scenie konfrontowane są dwie generacje, prezentując odmienne światy. Mamy możliwość obserwowania od dawne nie wykorzystywanych czynności gospodarskich , zastąpionych dzisiaj przez mechanizmy. Szczególnie istotne jest to , że owe czynności są wykonywane na scenie przez ludzi, którzy parali się tym przez kawał życia, więc każdy ruch ma w sobie siłę prawdy.

Zmienił się także poziom przedstawień. Widać skutki troski o sprawy warsztatu teatralnego: o scenariusz, wyrazistość akcji, prowadzenie roli, kontakt i dialog

 

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: lubelskie
23-420 Tarnogród, Rynek 18

Organizatorzy

Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwo Kultury Teatralnej-Odział Wojewódzki w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne
tok.tarnogrod@wp.pl, (084)6897021
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter