Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

VIII MIędzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka

Data wydarzenia: 20-26.9.2012

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka, organizowany co trzy lata od 1992 roku, kontynuujący wielowiekową gdańską tradycję organową,  jest jedynym o tej randze konkursem w Polsce i jednym z najbardziej znanych w Europie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez kulturalnych związanych z muzyką organową. Do udziału w konkursie zapraszani są organiści, którzy w dniu rozpoczęcia konkursu nie przekroczą 32 roku życia.

Ideą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka jaka przyświeca organizatorom jest popularyzacja twórczości patrona konkursu oraz aktywowanie i wspieranie młodych, obiecujących organistów. Umożliwienie im wymiany doświadczeń oraz kontaktów artystycznych, które następnie owocują międzynarodową współpracą muzyczną.J.P. Sweelinck (1562-1621) to jedna z najwybitniejszych postaci w historii muzyki organowej, wychowawca niezliczonej rzeszy organistów szkoły północnoniemieckiej. U niego studiowali też organiści polscy, którzy w ówczesnym Gdańsku, mieście słynącym z handlu, znajdowali pracę i tworzyli swoje wielkie dzieła organowe. Konkurs stwarza młodym artystom - organistom okazję do bezpośredniego kontaktu z wybitnymi przedstawicielami świata muzyki organowej, zasiadającymi w jury konkursowym. Ponadto dla laureatów konkursu przewidziany jest szereg zaproszeń na koncerty organizowane przez instytucje muzyczne w Polsce i w innych państwach. Dotychczasowe edycje konkursu cieszyły się ogromną popularnością wśród młodych adeptów muzyki organowej, a dotychczasowi laureaci konkursu koncertują obecnie w większości państw europejskich, podkreślając w swych notach biograficznych udział w gdańskim konkursie. Choć uczestnicy konkursu prezentowali zróżnicowane programy, mieli odmienne wizje artystyczne, łączył ich bardzo wysoki poziom artystyczny, który doceniało zarówno jury, jaki i publiczność biorąca liczny udział w wolnych przesłuchaniach i koncertach finałowych. W 8 edycji konkursu wezmą udział najzdolniejsi młodzi organiści z licznych europejskich i polskich ośrodków muzycznych, skład jury zaś stanowić będą wybitni pedagodzy, m.in. Ludger Lohmann (Niemcy), Daniel Zaretsky (Rosja), Andrzej Chorosiński,  Józef Serafin i Roman Perucki.

Szczegółowy program konkursu można znaleźć na stronach: www.filharmonia.gda.pl, www.amuz.gda.pl.

Data publikacji: 28.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: pomorskie
81-168 Gdynia, pl. św. Andrzeja

Organizatorzy

Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra"
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter