Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY

Data wydarzenia: 15-20.10.2012

Szósta edycja festiwalu poświęcona będzie szeroko rozumianej kobiecości i sztuce kobiet.

Festiwal DEMOLUDY koncentruje się na prezentacji najciekawszych i najważniejszych spektakli oraz teatrów z Europy Środkowo-Wschodniej. Przewrotną nazwą odwołującą się do państw dawnych demokracji ludowych organizatorzy chcą wywołać nie tyle nostalgię, ile zainteresowanie najbliższymi sąsiadami, z którymi mamy podobne doświadczenie życia w systemie totalitarnym i transformacji ustrojowej.

Fakt, że teatry z dawnych demoludów rozwijają się bardzo ciekawie, mają Europie Zachodniej ciągle coś wartościowego do zaproponowania i pokazania, podnosi wartość przedsięwzięcia.

Organizatorzy w 2012 roku chcą skupić się na szeroko rozumianej kobiecości i sztuce kobiecej. Pojawią się wątki feministyczne i pytanie o wizerunek współczesnej bohaterki dramatów powstających w Europie Środkowo-Wschodniej. Twórcy Festiwalu chcą zaprosić do udziału w DEMOLUDACH reżyserki i autorki tekstów. Poszukują też spektakli mówiących o kobietach zrealizowanych przez mężczyzn i z ich perspektywy.

Organizatorzy zaproszą  osoby związane z ruchami kobiecymi, chcą znaleźć odpowiedzi na pytanie o aktualność podziału ról na kobiece i męskie. Przyjrzeć się kobietom, ich coraz silniejszej pozycji, większym wpływom i temu, co mają do powiedzenia. Czy rzeczywiście są płcią dyskryminowaną, czy domagając się parytetów w polityce powinny domagać się parytetów w sztuce? Będą zastanawiać się nad miejscem kobiet w nowoczesnych mediach, sztuce i społeczeństwie.

Teatr planuje zaprosić spektakle z Bułgarii, Słowenii, Rumunii, Łotwy i Estonii. Repertuar Festiwalu obejmie siedem spektakli gościnnych i jedno premierowe przedstawienie olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Będzie to spektakl wystawiony na Scenie Margines, przygotowany z udziałem olsztyńskich aktorów specjalnie na DEMOLUDY. W programie Festiwalu będą też liczne imprezy towarzyszące: czytania performatywne współczesnych sztuk, koncerty, spotkania z twórcami i dyskusja pod hasłem „Śniadanie z...”

Data publikacji: 28.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: warmińsko-mazurskie
10-118 Olsztyn, 1 Maja 4

Organizatorzy

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter