Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Skarb z Głogowa

Data wydarzenia: 6.4-24.6.2012

Wystawa jest zmodernizowaną wersją starszej wystawy pod tym samym tytułem przygotowanej i prezentowanej do 2010 roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Na przygotowanie nowej ekspozycji mgr Marzena Grochowska–Jasnos, otrzymała dofinansowanie
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa jest zmodernizowaną wersją starszej wystawy pod tym samym tytułem przygotowanej i prezentowanej do 2010 roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Na przygotowanie nowej ekspozycji mgr Marzena Grochowska–Jasnos, otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaowocowało to ciekawą aranżacją plastyczną oraz uzupełnieniem i poprawieniem warstwy merytorycznej w oparciu o najnowszą wiedzę na temat mennictwa średniowiecznego. Na wystawie prezentowane będą wszystkie rozpoznane typy monet pochodzące ze skarbu, wśród nich nie pokazywane do tej pory, unikatowe egzemplarze, znane wyłącznie z tego znaleziska. Zamieszone zostaną również informacje na temat mennictwa poszczególnych władców, których monety znalazły się w skarbie.

 

Jesienią 1987 roku dwaj mieszkańcy Głogowa natrafili na terenie ogródków działkowych na skarb srebrnych monet. Po przewiezieniu skarbu do głogowskiego muzeum i przeliczeniu skarbu okazało się, że zawierał aż 20638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów, oraz siedem sztabek i jedną bryłkę srebra. Udało się również zabezpieczyć kilkanaście drewnianych klepek z naczynia, w którym zostały ukryte. Pod względem liczby zdeponowanych monet, skarb z Głogowa jest jednym
z największych w Polsce i Europie. Numizmaty pochodzą z XII i XIII wieku. Najwięcej jest denarów księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko – opolskiego Mieszka I Plątonogiego (86% depozytu), ponadto w skarbie znalazły się również monety Bolesława III Krzywoustego, Władysława II Wygnańca i Bolesława IV Kędzierzawego oraz księcia śląskiego Henryka I Brodatego, a także wojewody kujawskiego Piotra Wszeborowica. Niewielki ułamek to monety wybijane na terenie Rzeszy Niemieckiej, w większości w Saksonii a jedynie kilka sztuk pochodzi z Austrii i Łużyc.

Data publikacji: 29.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
40-005 Katowice , al. W. Korfantego 3

Organizatorzy

Muzeum Śląskie w Katowicach
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter