Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

X Międzynarowy Festiwal Gombrowiczowski

Data wydarzenia: 18-25.10.2012

 

Organizowany od 1993 r. konkurs poświęcony sylwetce wybitnego polskiego pisarza, odbywa się w cyklu dwuletnim, a głównym przedmiotem jego zainteresowania są najnowsze teatralne realizacje Gombrowiczowskich tekstów, przygotowane w polskich i zagranicznych teatrach. Festiwalowym prezentacjom towarzyszą panele dyskusyjne, spotkania z twórcami. Spektakle ocenia międzynarodowe jury, które przyznaje Grand Prix za najlepszy spektakl oraz nagrody pieniężne dla twórców. 

Organizowany od 1993 r. konkurs poświęcony sylwetce wybitnego polskiego pisarza, odbywa się w cyklu dwuletnim, a głównym przedmiotem jego zainteresowania są najnowsze teatralne realizacje Gombrowiczowskich tekstów, przygotowane w polskich i zagranicznych teatrach. Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal dedykowany twórczości Witolda Gombrowicza, jest nieprzypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. Tutaj rodziły się jego pierwsze literackie pomysły. Szereg miejscowości położonych w pobliżu Radomia zostało uwiecznionych na kartach jego powieści.
 

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, impreza znana i rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale i za granicą. Projekt realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Radomia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności, europejskiego środowiska teatralnego i mediów.  Staraniem organizatorów jest, by repertuar każdej z edycji jak najpełniej odzwierciedlał dzisiejszy sposób myślenia o Gombrowiczu, by w konkursie znalazły się najciekawsze i stojące na najwyższym poziomie artystycznym światowe realizacje sceniczne dzieł tego autora. Do udziału w konkursie zapraszane są zespoły z kraju i z zagranicy (w ostatniej edycji uczestniczyły, m.in. teatry z Argentyny, Szwecji, Rumunii, Słowacji). Festiwalowym prezentacjom towarzyszą panele dyskusyjne, spotkania z twórcami. Spektakle oceniają fachowcy (krytycy, teatrolodzy, reżyserzy, dyrektorzy festiwali) z różnych krajów Europy.
Od pierwszych edycji imprezie patronuje i życzliwie wspiera ją swoimi rekomendacjami Pani Rita Gombrowicz, wdowa po zmarłym pisarzu.

Data publikacji: 29.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: mazowieckie
26-600 Radom, Plac Jagielloński 15

Organizatorzy

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu
teatr@teatr.radom.pl , 48 384 53 06
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter