Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska

Data wydarzenia: 1.1-30.12.2012

 

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to długofalowy projekt Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, mający na celu stworzenie kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Stanowi ona poważny krok na drodze do zmiany charakteru dzielnicy Dolne Miasto, w której zlokalizowane jest CSW Łaźnia. W ten sposób, współdziałając w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego, instytucja wspiera proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy. Realizowane dzieła wyłaniane są przez międzynarodowe jury w ramach regularnie ogłaszanych, zamkniętych konkursów. W celu stworzenia platformy dla debaty na temat problematyki działań artystycznych w przestrzeni publicznej, jury GZMG postanowiło zorganizować w 2012 roku konferencję z udziałem międzynarodowych ekspertów w tej dziedzinie. Do dyskusji zostaną zaproszeni historycy sztuki, kuratorzy z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji kultury, urzędnicy miejscy, naukowcy i mieszkańcy miasta. Dyskusja pozwoli wypracować wspólne wnioski oraz najlepsze praktyki w dziedzinie rozwiązań organizacyjnych dotyczących obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej, umożliwi wymianę doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami. Wyniki dyskusji pomogą jednocześnie jurorom zredefiniować cele i założenia przyszłych działań związanych z projektem Galerii Zewnętrznej i sprawdzić jakie zmiany zaszły w potrzebach mieszkańców Gdańska oraz jak odbierane są przez nich dotychczasowe działania GZMG.

Podczas konferencji odbędzie się także promocja publikacji – zapisu sympozjum GZMG z 2011 roku, pod redakcją Jacka Dominiczaka.

 Obiekty Galerii Zewnętrznej zaczynają już żyć własnym życiem i inicjować lub skupiać wokół siebie różnorodne formy aktywności. W 2012 w studio LKW Gallery zostanie zrealizowana przez CSW Łaźnia kolejna edycja programu edukacyjnego AutoArt – czyli trwający od maja do października cykl warsztatów artystycznych skierowanych do dzieci, młodzieży, a od tego roku też do dorosłych mieszkańców Dolnego Miasta i reszty Gdańska.  Warsztaty poprowadzą uznani artyści związani z teatrem, tańcem, muzyką, sztukami wizualnymi, mediami, rękodziełem oraz pedagodzy reprezentujący alternatywne ruchy edukacyjne.

W ramach Galerii Zewnętrznej zrealizujemy również serię wydarzeń artystycznych w przestrzeni Dolnego Miasta - warsztatów edukacyjnych, prezentacji, koncertów z udziałem artystów polskich i międzynarodowych (m.in. projekt Brit Cult).

Zagoszczenie sztuki w codziennej przestrzeni, doświadczenia warsztatowe oraz ingerencje artystyczne niosą w sobie potencjał trwałych zmian mentalnych oraz naruszenia dotychczasowego sposobu postrzegania Dolnego Miasta zarówno przez mieszkańców jak i osoby zewnętrzne.

 

Data publikacji: 29.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: pomorskie
80-767 Gdańsk, Ul. Jaskółcza 1

Organizatorzy

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
office@laznia.pl, (58)305 40 50
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter