Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Komu piekło – komu raj, czyli wizje sądu ostatecznego

Data wydarzenia: 12.10.2012-28.2.2013

Monograficzna wystawa jednego z najwybitniejszych polskich twórców nurtu sztuki intuicyjnej. Autor wielokrotnie opisywany w literaturze. Bohater kilku filmów dokumentalnych.
 

Monograficzna wystawa jednego z najwybitniejszych polskich twórców nurtu sztuki intuicyjnej. Autor wielokrotnie opisywany w literaturze. Bohater kilku filmów dokumentalnych. Jego twórczością ilustrowanych było wiele filmów, w tym film Lecha Majewskiego „Angelus”. Ekspozycja ukazująca różnorodne nurty w malarstwie Sówki oraz szczegółowo omawiająca ostatni okres twórczości malarza.

Erwin Sówka to ostatni z żyjących twórców działających spotykających się w pracowni plastycznej przy KWK Wieczorek w Katowicach, których współcześnie często nazywa się grupą janowską. Jego charakterystyczne i oryginalne malarstwo inspirowane między innymi mitologią wschodu, teozofią, ale także Biblią, bardzo często osadzone jest w realiach pejzażu śląskiego. Malarstwo to zyskało uznanie wśród odbiorców indywidualnych i muzealników – znajduje się w najważniejszych kolekcjach plastyki nieprofesjonalnej w Polsce i zagranicą. Autor miał również wiele wystaw indywidualnych w  muzeach i renomowanych galeriach.

 

Data publikacji: 29.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
40-005 Katowice , al. W. Korfantego 3

Organizatorzy

Muzeum Śląskie w Katowicach
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter