Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

II Festiwal Poezji Euroepjski Poeta Wolności

Data wydarzenia: 21-24.3.2012

II Festiwal Poezji Europejski Poeta Wolności będzie multimedialną imprezą adresowaną do wszystkich wiekowych kategorii, ale w szczególności do młodego pokolenia; w programie – prócz ,,klasycznych” wieczorów autorskich, wystaw, koncertów, itp. – znajdą się także lekcje poetyckie w liceach, warsztaty prowadzone przez poetów i jurorów oraz publiczne, otwarte wykłady. Chcielibyśmy, aby w ciągu tego tygodnia całe nasze miasto żyło poezją. Planujemy też zorganizowanie  debaty z udziałem wybitnych intelektualistów polskich i zagranicznych – o literaturze, a także jej społecznych i politycznych uwarunkowaniach.

 

II Festiwal Poezji „Europejski Poeta Wolności” stanowi finałowy akcent obecnej edycji Nagrody Literackiej Miasta Gdańska o tej samej nazwie, ufundowanej przez Gdańsk. Nagroda została ustanowiona w 2008 roku, ma cykl dwuletni, a ogłoszenie wyników drugiej edycji nastąpi podczas galowego wieczoru na zakończenie wspomnianego Festiwalu w Gdańsku. Laureat otrzyma pamiątkową statuetkę i czek na 100.000 złotych; nagrodzony zostanie także tłumacz zwycięskiego tomiku. Wśród nominowanych do nagrody obecnej  edycji znaleźli się poeci z Albanii (Luljeta LLeshanaku), Czech (Petr Halmay), Hiszpanii (Pablo Garcia Casado),  Niemiec (Durs Grünbein), Norwegii (Kristin Berget), Ukrainy (Serhij Żadan), Turcji (Tozan Alkan)  i Polski (Ryszard Krynicki). Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Autorzy nominowanych książek reprezentują nie tylko różne kraje, lecz także różne pokolenia i style poetyckie. Łączą ich jednak europejskie korzenie kulturowe i wysoki poziom tomików. Wielka w tym zasługa tłumaczy, stanowiących  absolutną czołówkę polskiej translatorski. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana (ponadto w jego skład wchodzą Agnieszka Holland, Anda Rottenberg, Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, prof. Zbigniew Mikołejko i Stanisław Rosiek oraz niegłosujący sekretarz Andrzej S. Jagodziński) czeka niełatwe zadanie. Jednak już dziś, można mówić o sukcesie Nagrody, jakim jest wydanie drukiem po polsku nominowanych tomików – w serii „Europejski Poeta Wolności – Nominacje” w renomowanym wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Tak dzieje się w każdej edycji – dzięki tej Nagrodzie kultura polska co dwa lata wzbogaca się o 7 polskich przekładów wybitnych zagranicznych tomów poetyckich, które bez tej okazji zapewne nie ukazałyby się w naszym kraju.

 

Data publikacji: 29.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: pomorskie
80-803 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12

Organizatorzy

GDańsk 2016 oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter