Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

9. Festiwal Misteria Paschalia

Data wydarzenia: 1-30.4.2012

 

Festiwal Misteria Paschalia uważany jest za jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki tematycznie związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, wykonywanej przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej.

 

Festiwal Misteria Paschalia uważany jest za jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej. Jego formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej. Unikalne sakralne wnętrza, sale koncertowe, kaplica św. Kingi w Wieliczce rozbrzmiewają arcydziełami renesansu i baroku. Wyjątkowa koncepcja festiwalu polega na prezentowaniu dzieł szczególnych, pieczołowicie wybranych, wzajemnie dopasowanych i wpisujących się w naczelny kontekst kalendarza liturgicznego Wielkiego Tygodnia. Festiwal ukazuje najnowsze trendy wykonawcze repertuaru dawnego i plasuje się wśród najambitniejszych przedsięwzięć muzycznych w Europie Środkowej. Występowali tu – często przywożąc przygotowane specjalnie na Misteria Paschalia unikalne projekty – najwięksi wykonawcy nurtu historycznego, m.in. Jordi Savall z zespołami Hespèrion XXI i La Cappella Reial de Catalunya, Fabio Biondi i jego Europa Galante, Marc Minkowski i Les Musiciens du Louvre-Grenoble, Rinaldo Alessandrini prowadzący zespół Concerto Italiano czy Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico. Nie zabrakło wybitnych solistów, jak Vivica Genaux, Sara Mingardo, Maria Grazia Schiavo, Roberta Invernizzi, Sonia Prina czy Philippe Jaroussky.

Festiwal cieszy się niezmiennym uznaniem krytyki i niesłabnącym zainteresowaniem melomanów. Trzykrotnie zajął pierwsze miejsce w rankingu wydarzeń kulturalnych opracowanym przez tygodnik „Polityka”, a „Rzeczpospolita” uznała ją za jedno z najważniejszych wydarzeń 2008 i 2009 roku.

W 2010 roku twórcy festiwalu byli także nominowani do „Gwarancji Kultury” – nagrody przyznawanej przez TVP Kultura najciekawszym osobowościom artystycznym minionego sezonu.

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz.

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
31-513 Kraków, ul. Olszańska 7

Organizatorzy

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter