Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Miasto-teatr

Data wydarzenia: 18.4-31.12.2012

Idea wystawy została poświęcona formule teatru powszechnie kojarzonego z działaniami służącymi rewitalizacji miejsc zdegradowanych. Zjawisko to korzeniami sięga działań wielkich awangardzistów, a obecnie należy do szeroko rozumianej sztuki miasta.

Idea wystawy została poświęcona formule teatru powszechnie kojarzonego z działaniami służącymi rewitalizacji miejsc zdegradowanych. Zjawisko to korzeniami sięga działań wielkich awangardzistów, a obecnie należy do szeroko rozumianej sztuki miasta.
 

Dzisiaj znaczenie idei miejsca nieteatralnego zdążyło się częściowo zdewaluować. Jednak przetrwała i wciąż jest rozwijana formuła sztuki drążącej potencjał energii ukryty w lokalnej przestrzeni. Aktualna jest sztuka powstająca na gruncie realiów społecznych, wynikająca z komentarza rzeczywistości na zetknięciu sztuki masowej i lokalnego kolorytu. Teatr tworzony w określonej przestrzeni miast to konsekwencja o wiele starszej idei.  Artyści nie tylko kreują, również- jak zawsze!- czerpią z życia. W tej formule teatru społeczności lokalna często pełni rolę pierwszych aktorów, prowokuje działania i wyznacza realizowane projekty. Teatr uczestniczy w rewitalizacji miejsc zdegradowanych. Powyższy cel realizują takie teatry jak : Legnica, Wałbrzych, Teatr Łaźnia  Nowa, Teatr Wytwórnia, Teatr Wybrzeże, Miejskie projekty Teatru T.R . Twórcy wymienionych teatrów  wykształcili specyficzną dla siebie  relację do przestrzeni miejskiej i zdefiniowali indywidualną postawę wobec współczesności.                            

Wszystkie wyróżnione instytucje charakteryzują się ścisłą  relacją z  miejscami w których istnieją. Wykorzystują wielość przestrzeni do grania, aktywizują widzów- wchodzą z nimi w relacje, obarczają rolą  współtwórców sztuki o nich samych. Poruszane tematy niosą w sobie krytykę zastanych zjawisk lub służą ich ocaleniu. Polski teatr „specyficznych miejsc” odrzuca pierwszeństwo tekstu dramatycznego, wynika z sentymentu do wielkiej historii ukrytej w ruinach biednej Polską, oznaczanej kolejnymi literami alfabetu.  Jednak poetyka destruktu ma korzenie o wiele starsze wystarczy czytać Bruno Schulza. To wciąż jest teatr, który drąży  materię świata. 
 

Wystawa,  kierowana do współczesnych krytyków teatralnych, sprowokuje dyskusję, artystów, socjologów i historyków.  Pokaże rozwój  wybranego zjawiska w przestrzeni ostatnich 12 lat teatru.  Organizowanie wystawy będzie okazja do zgromadzenia materiału archiwalnego i nawiązania ścisłego kontaktu z twórcami wyżej wymienionych teatrów.

Odbiorcą ekspozycji  może być młodzież, której zaproponujemy komentarze współczesnego im świata jak i spotkanie  z magią średniowiecznych skryptorów. Tajemnice palimpsestów fascynują wszystkich ciekawych odkrywców zarówno w przestrzeni blokowisk i kamienic, jak i tych  czytających książki w bibliotekach.

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
40-005 Katowice , al. W. Korfantego 3

Organizatorzy

Muzeum Śląskie w Katowicach
, 32 779 93 00
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter