Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Teatr płci. Modele cielesności i tożsamości w scenografii

Data wydarzenia: 12.11.2012-10.2.2013

Od początków swojego istnienia teatr postrzegany był jako medium, odzwierciedlające najważniejsze modele i funkcje społeczne. W przeszłości odgrywał w dużej mierze rolę konserwatywną, sankcjonując i wzmacniając powszechnie akceptowalne wzorce kulturowe.

Od początków swojego istnienia teatr postrzegany był jako medium, odzwierciedlające najważniejsze modele i funkcje społeczne. W przeszłości odgrywał w dużej mierze rolę konserwatywną, sankcjonując i wzmacniając powszechnie akceptowalne wzorce kulturowe.

Jednak już współczesna scena stała się polem komunikacyjnym, w którym silnie manifestują się przemiany związane z  konwencjonalnym postrzeganiem ról społecznych i wyraźnie definiowaną tożsamością płciową. Teatr, ze swoją założoną z góry umownością, jest więc ze swej natury predysponowany do podjęcia gry z widzem i społeczeństwem, proponując sceniczne modele zarówno potwierdzające, jak i zaprzeczające zastanym mechanizmom kulturotwórczym. Przestrzeń dyskursu pomiędzy odbiorcą a realizatorami widowiska, to przestrzeń laboratorium, w której tworzy się, ale i bada dawne oraz obecne formy identyfikacji człowieka w społeczeństwie.

 

Wystawa ma przybliżyć widzom miejsce, jakie pełni współczesny teatr w rozważaniach dotyczących tożsamości człowieka, jako jednostki i elementu zbiorowości. W centrum naszej uwagi stanie się ludzkie ciało – nośnik osobniczego „ja” i jego niejednoznaczność w relacjach wobec płynnych kanonów kulturowych. Rolą kostiumu, jako elementu scenografii, jest przedstawienie w plastycznej warstwie spektaklu przekazu zawartego w inscenizacji, stworzenie takiego wizerunku postaci, który zakwestionuje utrwalone wyobrażenia związane z obrazem płci i relacjami pomiędzy nimi. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane najciekawsze propozycje scenograficzne, reprezentujące zróżnicowane rozwiązania dotyczące tożsamości płciowej, od najprostszych „przebieranek” o charakterze farsowym do tych, których funkcją było stworzenie na scenie imitacji o statusie rzeczywistości. Wystawę wzbogacą także przykłady zaczerpnięte z kręgu sztuki filmowej oraz widowisk o charakterze masowym, takich jak kabaret czy występy drag queen.

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
40-005 Katowice , al. W. Korfantego 3

Organizatorzy

Muzeum Śląskie w Katowicach
, 32 779 93 00
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter