Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

10. Festiwal Sacrum Profanum

Data wydarzenia: 1-30.9.2012

 

Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Formuła festiwalu oparta jest na prezentacji utworów w odniesieniu do przecinających się w muzyce XX wieku motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego.

 

Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Jego rangę buduje udział najwyżej cenionych zespołów wykonujących muzykę współczesną m.in. Theatre of Voices, Asko | Schönberg, London Sinfonietta, musikFabrik, Klangrofum Wien, Ensemble Modern czy Ensemble Intercontemporain. Sacrum Profanum łączy także muzykę poważną z innymi nurtami, stąd obecność na festiwalu czołowych wykonawców polskiego jazzu czy gwiazd ambitnego nurtu światowej muzyki pop.

Formuła festiwalu oparta jest na prezentacji utworów w odniesieniu do przecinających się w muzyce XX wieku motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje imprezy poświęcone kolejno muzyce: Wiednia, Francji, Rosji, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Skandynawii. W 2011 roku 9. edycja festiwalu to święto amerykańskiego minimalizmu i 75. urodziny Steve’a Reicha – ikony gatunku.

Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny „Gramophone”, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Festiwalowe wydarzenia relacjonowało ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy, w tym przedstawiciele tak prestiżowych redakcji, jak m.in. BBC, „The Times”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt” czy telewizja Mezzo.

Największe koncerty festiwalu Sacrum Profanum niezmiennie od ośmiu lat odbywają się w industrialnych przestrzeniach hal ArcelorMittal Poland. W roku 2008 trzy wyjątkowe koncerty legendy muzyki elektronicznej – zespołu Kraftwerk – zgromadziły ponad 10 tysięcy widzów. Gwiazdą edycji 2009 był brytyjski muzyk Aphex Twin – jeden z najbardziej twórczych i wpływowych artystów współczesnej muzyki elektronicznej – natomiast 2010 rok to dwa koncerty Jónsiego, gitarzysty i wokalisty islandzkiej grupy Sigur Rós. W 2011 roku plejada gwiazd sceny klasycznej i alternatywnej świętowała jubileusz Steve’a Reicha w obecności samego kompozytora, jak również innych wybitnych amerykańskich kompozytorów. Od dwóch lat na festiwalu dochodzi do niespotykanych spotkań kompozytorów polskich z najwybitniejszymi zespołami świata. Projekt „Made in Poland” to prezentacje dzieł najznakomitszych kompozytorów polskich różnych generacji. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem festiwalu Sacrum Profanum, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a jego celem jest promocja polskiej muzyki współczesnej w kraju oraz za granicą. Prezentowane podczas festiwalu dzieła współczesnych twórców rejestrowane są w najwyższej technologii HD i 3D.

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz.

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
31-513 Kraków, ul. Olszańska 7

Organizatorzy

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter