Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Data wydarzenia: 1-30.12.2012

 

Już po pierwszej edycji okrzyknięty został przez prasę świętem polskiego teatru i wielkim wydarzeniem, które na tydzień zamienia Kraków w wielką scenę. W ciągu ośmiu dni, na deskach największych krakowskich teatrów, prezentowane są najlepsze polskie spektakle minionych sezonów.

 

Już po pierwszej edycji okrzyknięty został przez prasę świętem polskiego teatru i wielkim wydarzeniem, które na tydzień zamienia Kraków w wielką scenę. W ciągu ośmiu dni, na deskach największych krakowskich teatrów, prezentowane są najlepsze polskie spektakle minionych sezonów. Dotychczas w ramach festiwalu zobaczyć można było m.in. „Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej” w reż. Moniki Strzępki, „I am America” w reż. Mario Biagini, „Koniec” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Factory 2” w reż. Krystiana Lupy i „Sprawę Dantona” w reż. Jana Klaty. W Krakowie gościli ponadto twórcy, m.in.: z Indii, RPA, Iranu i Kolumbii, dając tym samym niepowtarzalną okazję poznania teatru realizowanego poza europejskim obszarem kulturowym. Kolejne edycje festiwalu były podróżą po wszystkich kręgach współczesnego teatru polskiego. Zaprezentowano najlepsze spektakle ubiegłego sezonu, najciekawszych młodych reżyserów. Kraków odwiedzili artyści doskonale znani nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej, w tym: Krzysztof Warlikowski („(A)pollonia”), Grzegorz Jarzyna („Między nami dobrze jest”, „T.E.O.R.E.M.A.T.”), Jan Klata („Trylogia” wg H. Sienkiewicza) czy Krystian Lupa („Persona. Marilyn”). Międzynarodowe jury, złożone z wybitnych krytyków i dyrektorów światowych festiwali teatralnych, co roku przyznaje także statuetkę Boskiego Komedianta dla najlepszego przedstawienia oraz reżysera, scenografa, kompozytora, aktora i aktorki. Główną nagrodę w ostatniej edycji festiwalu (2010) zdobył spektakl Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej w reżyserii Moniki Strzępki, który powstał w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Karolina Gruszka, występująca w spektaklu Lipiec, także wyróżnionym w kategorii najlepszy dramat. Nagrodę dla najlepszego aktora odebrał Andrzej Szeremeta za rolę Artura w spektaklu Persona. Ciało Simone Krystiana Lupy. Sam Lupa został wyróżniony nagrodą honorową jury. Za najlepszego reżysera uznany zaś został Krzysztof Garbaczewski, który na festiwalu przedstawił autorską wizję Odysei, zrealizowaną w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Organizatorami festiwalu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Teatr Łaźnia Nowa. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Bartosz Szydłowski.

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
31-513 Kraków, ul. Olszańska 7

Organizatorzy

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Teatr Łaźnia Nowa
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter