Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

42 Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe Puławy 2012

Data wydarzenia: 5-15.7.2012

 

Warsztaty Jazzowe w Puławach - to najstarsze, a zarazem wzorcowe przedsięwzięcie tego typu na skalę międzynarodową. Zainicjowane przez PSJ w 1970 roku w Chodzieży, a następnie od 1990 roku bezpośrednio kontynuowane w Puławach, pozostaje jedną z najważniejszych instytucji ruchu jazzowego w Polsce o niepowtarzalnej atmosferze.

 

 5 - 15 lipca 2012 r. POK „Dom Chemika”

 

Organizatorzy: Fundacja Jazz Jamboree
Polskie Stowarzyszenie Jazzowe
Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”


Warsztaty Jazzowe w Puławach - to najstarsze, a zarazem wzorcowe przedsięwzięcie tego typu na skalę międzynarodową. Zainicjowane przez PSJ w 1970 roku w Chodzieży, a następnie od 1990 roku bezpośrednio kontynuowane w Puławach, pozostaje jedną z najważniejszych instytucji ruchu jazzowego w Polsce o niepowtarzalnej atmosferze.

Kadra „Warsztatów Jazzowych w Puławach” złożona jest z wybitnych polskich i zagranicznych artystów jazzowych, wyróżniających się profesjonalnym przygotowaniem pedagogicznym, będących leaderami zespołów, kompozytorami, solistami o renomie międzynarodowej.

 

 • Fortepian: dr Wojciech Niedziela (Akademia Muzyczna Katowice), dr Kuba Stankiewicz (Akademia Muzyczna Zielona Góra)
 • Kontrabas, gitara basowa: dr Jacek Niedziela-Meira (Akademia Muzyczna, Katowice), Kamil Erdem (Yildiz Technical University, Istanbul,Turcja),
 • Gitara: Artur Lesicki (Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Wrocław), Konrad Zemler - solista, kompozytor
 • Trąbka, puzon: Dante Luciani (Miami University, USA)
 • Sax, flet: Peter Brewer (Doctor of Musical Arts, Miami University, USA)
 • Perkusja: Zbigniew Lewandowski (Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Wrocław)
 • Big band: Dante Luciani (Miami University, USA)
 • Vocal: Sibel Kose (Vocal Jazz Studio, Istanbul), dr.Janusz Szrom (Wydział Jazzu Zesp.Szkół Muz. im. F.Chopina, Warszawa) Historia jazzu: dr.Jacek Niedziela-Meira (Akademia Muzyczna, Katowice)
 • Teoria improwizacji: Janusz Szprot (Bilkent University)
 • Sekcje rytmiczne akompaniujące solistom i wokalistom:
  - Wojciech Majewski /p/, Wojciech Pulcyn /b/, Kazimierz Jonkisz /dr/
  - Bogdan Hołownia /p/, dr.Mariusz Bogdanowicz /b/, Sebastian Frankiewicz /dr/
 • Zajęcia dodatkowe: Nauka emisji techniką Speech Level Singing (NVP): Marek Stawiński
 • Kierownik dydaktyczny: Janusz Szprot

Program dydaktyczny Warsztatów uwzględnia standardy przyjęte w IAJE (International Association for Jazz Education). Obok zajęć grupowych i indywidualnych, prowadzone są zespoły – big band i combo, wykłady – teoria i historia stylów jazzowych, a całodzienne zajęcia wieńczą koncerty i jam sessions.

1. Teoria improwizacji – wykłady Janusza Szprota, założyciela i długoletniego kierownika Katedry Jazzu na amerykańskim Bilkent University w Ankarze. Wykłady obejmują zasady improwizacji jazzowej. Pomocą jest podręcznik z płytą CD „Materiały do ćwiczeń improwizacji jazzowej” będący abecadłem teorii jazzu oraz prezentujący, jak się uczyć jazzu w praktyce.

2. Historia jazzu - wykłady b.dziekana Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach dr Jacka Niedzieli-Meiry ilustrowane przykładami audio i video.

3. Klasy instrumentalne - zajęcia indywidualne i grupowe w zakresie podstaw techniki instrumentalnej, artykulacji, kształtowania dźwięku, frazowania, barwy, dynamiki, a także kompozycja jazzowa, stylistyka, transkrypcje solówek i praca nad indywidualnym i zespołowym przygotowaniem nowego utworu.

4. Klasy wokalne - zajęcia indywidualne i w grupach z udziałem akompaniamentu sekcji rytmicznych: podstawy harmoniki i improwizacja „scat”, różnorodność stylistyki jazzowej, emisja głosu, rytmika jazzowa.

5. Klasa zespołów instrumentalnych - podstawy kompozycji i aranżacji, praca nad zespołowym przygotowaniem materiału. Opiekunem zespołów będzie w tym roku dr Peter Brewer, wybitny saksofonista i pedagog z Miami University.

6. Klasa big bandu jazzowego prowadzona przez doświadczonego amerykańskiego puzonistę i band leadera Dante Lucianiego z Miami University.

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” posiadający 15 klas lekcyjnych wyposażonych w instrumenty i aparaturę oraz 2 sale koncertowe zapewnia idealne warunki do prowadzenia zajęć zarówno indywidualnych i zespołowych.
Codziennie w godzinach wieczornych, na dużej scenie odbywają się publiczne koncerty profesjonalnych zespołów w różnorodnym stylistycznie repertuarze, prezentujące główne nurty współczesnego jazzu. Późnym wieczorem kadra i uczestnicy spotykają się na tzw. „jam sessions”.
Do dyspozycji uczestników Warsztatów jest biblioteka muzyczna wyposażona w ponad 10.000 woluminów, nut i materiałów szkoleniowych oraz materiałów dydaktycznych z kolekcji Jamey Aebersolda. Jest to obecnie największy zbiór tego rodzaju w Polsce i służy uczestnikom Warsztatów nie tylko w czasie ich trwania.

Podczas Warsztatów Jazzowych uczestników obwiązują:
1. Regulamin Warsztatów Jazzowych zawierający zasady zachowania się podczas całego okresu trwania Warsztatów oraz zalecenia szczególnej ostrożności w posługiwaniem się sprzętem muzycznym i wyposażeniem klas wykładowych.
2. Regulamin Bursy Szkół Zawodowych, związany z warunkami zakwaterowania.

 

Plan dnia:
08.00 - 09.30 śniadanie, bursa
10.00 - 11.00 Teoria improwizacji jazzowej, Janusz Szprot - wykład dla wszystkich
uczestników, sala koncertowa
11.00 - 14.30 klasy instrumentalne i wokalne
15.00 - 16.00 obiad, bursa
16.00 - 18.30 zespoły, big band i zajęcia indywidualne
19.00 - 20.00 kolacja, bursa
20.00 - 21.00 Historia jazzu, dr. Jacek Niedziela-Meira, wykład dla wszystkich
uczestników, Mała Sala Koncertowa
21:00 - 03.00 koncert - Sala Koncertowa; jam-session - kawiarnia „Smok”


Zapisy: do dnia 30.06.2012 r.
1. poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.pok.cad.pl
2. listownie: Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”
ul. Wojska Polskiego 4
24-100 Puławy

Kontakt: Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”
tel. +48 (81) 887 96 01 do 04
e-mail: sekretariat@domchemika.pl

Koszt udziału w Warsztatach - 950 zł. obejmuje także: zakwaterowanie, wyżywienie, publiczne koncerty oraz unikalny podręcznik Janusz Szprota „Materiały do ćwiczeń improwizacji jazzowej +CD”.
Konto bankowe do wpłat: 32 1560 0013 2367 1256 5276 0002 (Getin Bank).

Data publikacji: 14.05.2012

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: lubelskie
24-100 Puławy, ul. Wojska Polskiego 4

Organizatorzy

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter