Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

VI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej

Data wydarzenia: 5-14.9.2012

 

Konkurs ma formę otwartą i jest adresowany do muzyków, którzy nie ukończyli 29 roku życia. W roku 2012 będzie odbywał się w trzech specjalnościach instrumentów dętych drewnianych: flet, obój, fagot. Przebiega w trzech etapach, z których III etap finałowy odbywa  się  z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej  pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Przesłuchania w każdym z etapów są otwarte dla słuchaczy i melomanów.

 

 

Konkurs jest kontynuacją Festiwalu im. Michała Spisaka  ( 2005 r.). W każdej edycji odbywa się w innych specjalnościach instrumentalnych.

W roku 2006 odbył się na skalę ogólnopolską i przebiegał w specjalnościach instrumentów smyczkowych: altówka, wiolonczela, kontrabas. Rok później zasięg poszerzył się na skalę międzynarodową, w specjalnościach instrumentów dętych drewnianych; obój, klarnet, fagot. W 2008 r. specjalności to instrumenty dęte blaszane: waltornia, trąbka, puzon, w 2009- flet, saksofon, akordeon, 2010 – skrzypce, altówka , wiolonczela, 2011   – trąbka, róg, puzon.

Na potrzeby Konkursu, od pierwszej jego edycji, polscy, współcześni kompozytorzy Zdzisław Szostak i Jan Wincenty Hawel komponują  utwory, które są obowiązkowo wykonywane w II etapie (prawykonania światowe).

Konkurs wspierają, polscy artyści, autorytety kultury polskiej i światowej, wchodzący  w skład Komitetu Honorowego Konkursu m. in. znakomici polscy kompozytorzy i dyrygenci m. in. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Jan Krenz, Zdzisław Szostak, Jerzy Maksymiuk,  Eugeniusz Knapik, jak również dyrektorzy filharmonii, teatrów muzycznych, rektorzy akademii muzycznych z terenu całego kraju. Skład Komitetu Honorowego z roku na rok poszerza się z uwagi na pozyskiwanie coraz liczniejszych sympatyków Konkursu. Międzynarodowy zasięg i coraz większe zainteresowanie Konkursem świadczą o rosnącym znaczeniu tego wydarzenia w środowisku muzycznym nie tylko naszego regionu   i  kraju, ale Europy i świata. Od 4 lat Honorowy Patronat obejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również wspomaga finansowo, co niezparzeczalnie powoduje zwiększenie rangi przedsięwzięcia.

Do Konkursu im. Michała Spisaka przystępuje corocznie  kilkudziesięciu młodych uczestników z terenu kraju i spoza jego granic m. in. Czech, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, Korei, Chin, Portugalii, Holandii, a jego laureaci osiągają sukcesy artystyczne na całym świecie.

 

Cel konkursu:

- promocja młodych talentów w Polsce i na świecie;

- rozwój edukacji muzycznej;

- popularyzacja muzyki polskiej;

- upowszechnienie wiedzy na temat życia i twórczości Michała Spisaka wybitnego polskiego kompozytora, wspaniałego człowieka, ambasadora muzyki  i kultury polskiej;

- budowanie kulturowej tożsamości mieszkańców miasta, regionu i kraju.

Data publikacji: 03.10.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
41-300 Dąbrowa Górnicza, Graniczna 21

Organizatorzy

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter