Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Tzadik Poznań Festiwal

Data wydarzenia: 27-29.7.2012

Tzadik Poznań Festiwal [nowa tradycja żydowska] odbywa się w Poznaniu od lat pięciu. Festiwal jest podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Trwa 3 dni, a każdy z nich ma swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty i projekcje filmowe.
Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

Tzadik Poznań Festiwal [nowa tradycja żydowska] odbywa się w 2012 już po raz szósty. Przypomnijmy – podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. JOHN ZORN ze swoim kwartetem Masada i pianistą URI CAINEM (w składzie specjalnie przygotowanym na ten festiwal -i po raz pierwszy w Europie!), JAMIE SAFT Trio, francuski kwartet ZAKARYA (2007 r.), YAIR DALAL - BandOrient oraz ALBERT BEGER NEW QUARTET (2008 r.), kwartet FELDMAN/ COHEN/ CAINE/ PEROWSKY, trio RASHANIM, Joe McPHEE, LA MAR ENFORTUNA (2009 r.), TIM SPARKS i YVES WEYH (2010). Nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską – byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami SHOFAR i CUKUNFT, formacje The TRANSGRESS, YAZZBOT MAZUT, ENTEROUT TRIO, oraz klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski –IRCHA PNEUMATIC.

Od początku też towarzyszą nam filmy, nagrodzone na kolejnych edycjach festiwalu“Żydowskie motywy”, a także spotkania literackie i plastyczne (performens poetycki "Słowo Święte, Słowo Przeklęte", z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Piotra Matywieckiego oraz muzyków - Mateusza i Marka Pospieszalskich; spotkanie z Agnieszką Sabor, autorką książki "Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek" – oraz złożona z dwóch części wystawa Yossi Lamela: "Yossi Lamel Retrospektywa" i premierowa "Serce moje" w Muzeum Narodowym w Poznaniu).

Przywiązujemy szczególną wagę do oprawy wizualnej festiwalu, wśród artystów grafików współpracujących z nami są prawdziwi mistrzowie, Piotr Młodożeniec, którego plakat do edycji 2009 zakwalifikował się do głównego konkursu Biennale Plakatu w Warszawie 2010, Yossi Lamel, jeden z najbardziej znanych izraelskich grafików, jego plakat do edycji 2008 w bezpośredni sposób odwoływał się do istoty monograficznej wystawy, jaką zorganizowaliśmy w Muzeum Narodowym w Poznaniu w trakcie tej edycji. W 2010 roku zaprosiliśmy do współpracy Krzysztofa Iwańskiego z Łodzi, jednego z najbardziej obiecujących polskich grafików młodego pokolenia.

Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 3 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty i projekcje filmowe. Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

Tzadik Filmowy – jak co roku poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.

W tym roku salą kinową tak jak w ubiegłym będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon, mieszcząca około 100 miejsc siedzących. Selekcji filmów dokonał Piotr Forecki, politolog z Zakładu Kultury Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się kwestią niepamięci w dialogu polsko-żydowskim i retoryką antysemicką.Publikował m. in. na łamach „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”. Wszystkie projekcje poprzedzać będą jego prelekcje.

Data publikacji: 30.09.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: wielkopolskie
61-772 Poznań, Stary Rynek 52B

Organizatorzy

Stowarzyszenie Multikulti
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter