Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Europejskie Dni Dziedzictwa

Data wydarzenia: 8-16.9.2012

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym projektem społecznym i edukacyjnym w Europie. Głównym ich celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej i propagowanie dialogu międzykulturowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym projektem społecznym i edukacyjnym w Europie. Głównym ich celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej i propagowanie dialogu międzykulturowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem. Nie można  mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona trudna, staramy się przybliżyć. Dzięki obcowaniu z zabytkiem, wydarzenia z przeszłości stają się mniej odległe i bardziej zrozumiałe.

Imprezy odbywające się w ramach EDD skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Organizatorem wydarzeń natomiast może zostać każda instytucja lub osoba prywatna, pod warunkiem, że spełnione zostaną określone przez Radę Europy kryteria oraz proponowany program imprezy zostanie zaakceptowany przez koordynatora regionalnego.

Przyszłoroczne edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce poświęcona zostanie tematyce tradycji kultury, co pozostaje w związku z ratyfikowaną niedawno przez Rzeczpospolitą Polską Konwencją UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego..

Ogólnopolski temat „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI” został zainspirowany tytułem otwartej w 2010 roku wystawy w toruńskim Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej. Wierzymy, że organizatorzy wezmą pod uwagę wszelkie przejawy tradycyjnego dziedzictwa kulturowego, dotyczące  zwyczajów i towarzyszących im rekwizytów – zabytków materialnych i niematerialnych wartości często niepostrzeżenie odchodzących na naszych oczach w niepamięć. Zaprezentowane w kontekście zabytkowych budowli, na terenie skansenów i muzeów, staną się niewątpliwie źródłem inspiracji  w późniejszej działalności związanej z ochroną dóbr kultury narodowej na poziomie regionalnym i lokalnym.

Data publikacji: 04.10.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


00-464 Warszawa, Szwoleżerów 9

Organizatorzy

Ogólnopolskim Koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa
info@nid.pl, centrala: 22 628 48 41, 22 622 60 92
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter