Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

VI Białowieskie Spotkania z Arią

Data wydarzenia: 24.6.2012

Plenerowe koncerty muzyki operowej i operetkowej w wykonaniu solistów i kamerlanych orkiestr symfonicznych z Polski i zagranicy.

Koncerty odbywają się w przepięknej scenerii w Białowieży (sercu Puszczy Białowieskiej) na dziedzińcu Muzeum Przyrodniczo - Leśnego.

Przedsięwzięcie ma charakter plenerowego koncertu, realizowanego w przepięknej scenerii - w sercu Puszczy Białowieskiej. Wśród dość bogatej oferty imprez o charakterze folkowym i rekreacyjnym - "Białowieskie Spotkania z Arią" stanowią jedyną w regionie Puszczy Białowieskiej propozycję dla melomanów. Pragniemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom ten rodzaj sztuki nierozerwalnie związanej z kulturą szeroko rozumianego Regionu, której doskonałymi tradycjami może poszczycić się Rzeczpospolita i wchodzące w jej skład Wielkie Księstwo Litewskie, bowiem opery i teatry dworskie stanowiły tam ważny element kultury. Ewidentnym i godnym przypomnienia przykładem jest działalnośc Zarządzającego Puszczą Białowieską ostatniego Podskarbiego Wielkiego Księstwa Litewskiego - Antoniego Tyzenhauza. Założony i utrzymywany przez niego teatr muzyczny "Grodzieńska Kapella" należał do liczących się nie tylko w Rzeczpospolitej ale i ówczesnej Europie. Ten rodzaj muzyki w przeszłości towarzyszył także osobom koronowanym i innym wybitnym gościom Białowieży.

Zadaniem naszej imprezy jest nie tylko wykonywanie dzieł ale również prezentacja rzadziej wykonywanych.

Założeniem organizatorów i tradycją jest zaproszenie do udziału w koncertach -  wykonawców z Polski i Białorusi. Wspólne polsko - białoruskie wykonanie, jest symbolem bliskich więzi i wspólnego dziedzictwa kulturowego obu narodów zamieszkujących Podlasie. Przykładem  wspólnego ducha w tym przypadku jest zamiłowanie do podobnej muzyki i podobne źródła natchnienia, a także artyści, którzy swym życiem i twórczością dawali dowód na to, że nie istnieją dla nich żadne bariery, że w obliczu artyzmu nieistotne są podziały narodowościowe i granice wyznaczone na mapach.

W przypadku narodów polskiego i białoruskiego potwierdzeniem tej tezy może być Michał Kleofas Ogiński - znakomity kompozytor i obywatel Wielkiego księstwa Litewskiego, czy choćby urodzony w Mińsku Stanisław Moniuszko, twórca, którego muzykę powszechnie uznaje się za wzór muzyki polskiej i "słowiańskiej". Przypomnieć należy i przywrócić pamięć - Jana Tarasiewicza, kompozytora, urodzonego i tworzącego na Podlasiu , którego twórczość jest wspólna dla Polski i Białorusi. Najwybitniejszym wychowankiem tego wielkiego choć mało znanego artysty jest m.in. jerzy Maksymiuk. Ci i wielu innych twórców, których dorobek chcemy zaprezntować w Białowieży, łączą nie tylko Polskę i Białoruś, ale jeszcze więcej - Zachód ze Wschodem. Dodatkowym, ważnym symbolem będzie miejsce wykonania, środek ostatniego pierwotnego lasu europejskiego, leżącego na granicy wspólnego dziedzictwa kulturowego. Ważnym również elementem imprezy jest promocja wywodzących się z regionu młodych wykonawców wokalistów, a także stworzenie im okazji do prezentacji swojego talentu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Każdego roku w imprezie prezentującej elitarne dziedzictwo kulturowe Podlasie uczestniczy ponad tysięczna publiczność z regionu, kraju i zagranicy. Duże zainteresowanie miejscowej społeczności oraz znakomity odbiór imprezy utwierdza nas o potrzebie jej kontynuacji.

Data publikacji: 05.10.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: podlaskie
17 - 200 Hajnówka, ul. T. Sołoniewicz 2

Organizatorzy

Fundacja Muzyka Cerkiewna w Hajnówce
biuro@festiwal-hajnowka.pl, 00 48 85 682 20 89 00 48 85 682 32 02
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter