Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

37. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Data wydarzenia: 7-12.5.2012

 

Ponad 2000 gości, blisko 300 dziennikarzy i fotoreporterów, ponad 200 projekcji kinowych i to, co budzi największe emocje – konkurs na najlepszy polski film i dla najlepszych polskich twórców.  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to największe wydarzenie dotyczące polskiej kinematografii, festiwal narodowy, który ma już swoją 36-letnią tradycję. Podczas gorącego festiwalowego tygodnia jury, które składa się z uznanych filmowców, ludzi kultury i sztuki – ogląda polskie produkcje zakwalifikowane do Konkursu Głównego. Spośród nich wybiera najlepszy polski film – zdobywcę Grand Prix: statuetki Złotych Lwów. Nagrodzeni zostają m.in. najlepszy reżyser, autor zdjęć, scenarzysta, scenograf, a także odtwórczyni głównej roli oraz najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy. Na FPFF przyznawana jest też nagroda za najlepszy debiut fabularny oraz nagrody w Konkursie Młodego Kina. To szansa na promocję polskiej kinematografii, a także jedyna  możliwość całościowego spojrzenia na to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.  

 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to największe wydarzenie dotyczącej polskiej kinematografii, festiwal narodowy, który ma już swoją 36-letnią tradycję. Podczas gorącego festiwalowego tygodnia jury, które składa się z uznanych filmowców, ludzi kultury i sztuki – ogląda polskie produkcje zakwalifikowane do Konkursu Głównego. Spośród nich wybiera najlepszy polski film – zdobywcę Grand Prix: statuetki Złotych Lwów. Nagrodzeni zostają m.in. najlepszy reżyser, autor zdjęć, scenarzysta, scenograf, a także odtwórczyni głównej roli oraz najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy. Na FPFF przyznawana jest też nagroda za najlepszy debiut fabularny.
To szansa na promocję polskiego kina, a także jedyna taka możliwość całościowego spojrzenia na to, co w polskiej kinematografii się dzieje. Oprócz filmów z Konkursu Głównego podczas festiwalu prezentowany jest specjalny przegląd pod nazwą Panorama Polskiego Kina, gdzie można zobaczyć polskie produkcje z ostatnich 12 miesięcy.
Oprócz tego na FPFF swoje filmy mają szansę nie tylko pokazać, ale w ramach Konkursu Młodego Kina zmierzyć się z innymi startujący w zawodzie filmowcy, studenci i absolwenci szkół filmowych.
Zainteresowanie mediów Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest ogromne, dzięki czemu coraz więcej osób ma dostęp do ważnych i ciekawych informacji dotyczących polskiej kinematografii. W ostatnim roku na festiwalu akredytowało się blisko 300 dziennikarzy, fotoreporterów i ekip filmowych. Tylko w ciągu niespełna trzech miesięcy 2011 roku ukazało się w prasie i Internecie blisko dwa i pół tysiąca publikacji dotyczących tego wydarzenia. Stacje radiowe i telewizyjne realizowały programy i materiały filmowe, a Gala Rozdania Nagród, na którą zaproszonych zostało 680 gości, była transmitowana przez Telewizję Polską.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to także miejsce do dyskusji i debaty o sprawach ważnych dla środowiska filmowego. To szansa na spotkanie tych, którzy tworzą, i tych, którzy polskim kinem się interesują. Do Gdyni na festiwal z roku na rok przyjeżdża coraz więcej gości z zagranicy, w tym selekcjonerów narodowych festiwali różnych krajów.
Organizowane są także projekcje z audiodeskrypcją oraz w języku migowym, w których uczestniczą niewidomi i głuchoniemi.
Gdyński festiwal, choć poświęcony głównie polskiej kinematografii, promuje również osiągnięcia filmowe twórców innych krajów. Prezentowane są osiągnięcia kinematografii wybranego kraju. Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami: reżyserami, scenarzystami, producentami i aktorami.
Po raz pierwszy nagrody dla najlepszego polskiego filmu Złote Lwy, wtedy jeszcze Gdańskie, przyznano w 1974 roku. Ten pierwszy festiwal należał do Jerzego Hoffmana i Daniela Olbrychskiego. Hoffman wybornie zaadaptował „Potop” Henryka Sienkiewicza, Olbrychski natomiast rolą Kmicica zamknął usta wszystkim oponentom. Rok później ponownie triumfowała literatura i dwie według niej zaadaptowane potężne produkcje – „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy (25 lat później wybrana najlepszym polskim filmem w historii) i „Noce i dnie” Jerzego Antczaka.
W 1987 roku polscy filmowcy przenieśli się do Teatru Muzycznego w Gdyni, w którym są zresztą do dziś. Ale przez lata festiwal tak się rozwinął, że potrzebne były dodatkowe sale kinowe, a drugim obiektem festiwalowym został gdyński kompleks Multikina oraz kina w Gdańsku i Sopocie.

Data publikacji: 05.10.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: pomorskie
81-547 Gdynia, Folwarczna 2

Organizatorzy

Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter