Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

49. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Data wydarzenia: 28.7-5.8.2012

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie. Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkagodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni. Około 200 tysięcy widzów. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.
Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

 

Odbywa się co roku od 48 lat. Wypełnia 9 kolejnych dni w środku wakacyjnego sezonu w Beskidach - Śląskim i Żywieckim oraz okolicznych miejscowościach. Jego najważniejszą częścią są codzienne kilkugodzinne wieczorne koncerty na pięciu głównych plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Wśród imprez towarzyszących największym zainteresowaniem cieszą się Festyn Istebniański w Istebnej i Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Bardzo ściśle związana z TKB jest także największa impreza organizowana przez Polaków na Zaolziu - Gorolski Święto w Jabłonkowie w Republice Czeskiej. W programie są też występy kapel, solistów i grup śpiewaczych, korowody uliczne, kiermasze sztuki ludowej i wystawy. Całości patronuje Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Spośród ponad 50 festiwalowych koncertów część ma charakter konkursowy. Pięknymi tradycjami, sięgającymi 1970 roku, może poszczycić się Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, którego najlepszych wykonawców nagradza się Złotymi Żywieckimi Sercami. Zespoły zagraniczne z kolei od 22 lat ubiegają się o Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które odbywają się na zmianę w Wiśle, Żywcu i Szczyrku.

W Tygodniu Kultury Beskidzkiej w niepowtarzalny sposób splatają się tradycja i współczesność. Impreza przyczyniła się do powstania nowych zespołów, do sięgnięcia po stare instrumenty i piękne, zapomniane niekiedy pieśni i tańce, do organizowania się w grupy i zrzeszenia twórcze, do rozwoju ludowej twórczości. Rozbudziła też potrzebę kontaktu z folklorem wśród widzów. To święto ludzi gór, ale też mecenasów i wszystkich, którzy pracują przez lata nad zachowaniem i popularyzacją wielowiekowych tradycji. Z drugiej strony to wielki festyn, którego urok i niepowtarzalna atmosfera potrafią porwać uczestników w wir wspólnej, żywiołowej zabawy.

Data publikacji: 06.10.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: śląskie
43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 8

Organizatorzy

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
tkb@rok.bielsko.pl, 33-812-52-76, 33-812-69-08
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter