Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

28. Musica Polonica Nova - festiwal polskiej muzyki współczesnej

Data wydarzenia: 20-28.4.2012

 

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się 12 koncertów kameralnych i symfonicznych, podczas których zaprezentowanych zostanie między innymi ponad trzydzieści prawykonań utworów, wśród których wiele zostało zamówionych specjalnie przez Festiwal u przedstawicieli wrocławskiego środowiska kompozytorskiego .

Na szczególną uwagę zasługują pierwsze wykonania utworów kompozytorów ukraińskich – Igora Szczerbakowa z Kijowa i Jurija Kaniuka ze Lwowa, a także prawykonanie wizjonerskiego spektaklu multimedialnego „Audycja V” Andrzeja Krzanowskiego z 1977 roku. Podczas Festiwalu usłyszymy ponadto: nową wersję oratorium „Im Niemandsland” Zbigniewa Bargielskiego, monograficzny koncert dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, „Trzy Postludia” Witolda Lutosławskiego, prawykonania dzieł wrocławskich kompozytorów (Marcina Bortnowskiego, Cezarego Duchnowskiego i Pawła Hendricha) oraz utworów „in memoriam Ryszard Bukowski” przygotowanych przez studentów wrocławskiej Akademii Muzycznej.

 

 

Musica Polonica Nova, Wrocław 20-28.04.2012

Podczas 9 dni zaplanowanych zostało 12 koncertów – od kameralnych do symfonicznych i multimedialnych. W związku z 50-leciem istnienia Festiwalu główny nacisk programowy położony został na prawykonania utworów przez festiwal zamówionych bądź mu do prawykonań zaproponowanych, szczególnie wrocławskiego środowiska kompozytorskiego, jednego z najciekawszych obecnie w Polsce. Spośród zaplanowanych do wykonania blisko 50-ciu utworów ponad 30 byłoby przedstawionych po raz pierwszy.

W tym obszarze na szczególną uwagę zasługują prawykonania utworów dwóch kompozytorów ukraińskich (Igora Szczerbakowi z Kijowa i Jurija Kaniuka ze Lwowa) podczas koncertów inauguracyjnego i finałowego – tu Festiwal ma nadzieję na współpracę z Narodowym Centrum Kultury w zakresie sfinansowania zamówień twórczych w nawiązaniu do realizowanego przez Centrum polsko-ukraińskiego projektu pod nazwą „Stadion kultury”. Trzy zamówienia zostały złożone kompozytorom wrocławskim (są to Marcin Bortnowski, Cezary Duchnowski i Paweł Hendrich) celem zaznaczenia dla Wrocławia postaci szczególnej – poety Rafała Wojaczka, którego 40-lecie tragicznej śmierci minęło w 2011 roku. Podczas, gdy utwór Marcina Bortnowskego zaplanowany został w koncercie prawykonań orkiestry Leopoldinum, dwa następne znajdą się w programie koncertu Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach obok premiery nowej wersji oratorium „Im Niemandsland” Zbigniewa Bargielskiego – będzie to koncert z użyciem elektroniki, projekcji wideo, z udziałem solistów, a utwory te będzie prowadziło jednocześnie dwóch dyrygentów. Sensacją Festiwalu będzie niewątpliwie prawykonanie „Audycji V” Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990) z roku 1977– wizjonerskiego spektaklu multimedialnego w kształcie „meta-opery” w 20 scenach, planowanego jako koprodukcja Festiwalu z festiwalami Muzyki Polskiej w Krakowie, Warszawską Jesienią i festiwalem Alkagran w Bielsku-Białej.

Szczególnym akcentem będzie monograficzny koncert Henryka Mikołaja Góreckiego zmarłego w 2010 roku, złożony z dwóch cykli utworów „Muzyczki” i „Genezis” z lat 60. nigdy dotąd podczas jednego koncertu nie zaprezentowanych, także umieszczenie w programie koncertu inauguracyjnego „Trzech Postludiów” Witolda Lutosławskiego, w życiu koncertowym praktycznie nieistniejących. Innym „znakiem pamięci” ma być koncert przygotowywany przez studentów wrocławskiej Akademii Muzycznej z łożony z prawykonań utworów „in memoriam Ryszard Bukowski” związany z 25. rocznicą śmierci postaci dla środowiska muzycznego Wrocławia i dla Festiwalu bardzo istotnej.

Andrzej Chłopecki,
dyrektor artystyczny festiwalu
Musica Polonica Nova

 

Data publikacji: 10.10.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: dolnośląskie
50-044, Wrocław, Piłsudskiego 19

Organizatorzy

Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
office@filharmonia.wroclaw.pl, (+48 71) 343 85 28
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter