Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wacław Jankowski. Malarstwo, grafika

Data wydarzenia: 2.12.2011-20.1.2012

W piątek - 2 grudnia o godz. 18.00 - zapraszamy na ostatni w tym roku wernisaż, zamykający jednocześnie obchody 50-lecia Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego.

Wystawa, którą będą mieli Państwo przyjemność obejrzeć, przedstawi twórczość malarską Wacława Jankowskiego.

Wacław Jankowski urodził się w 1918 r. w Wezenbergu (Estonia). W wieku dwóch lat przeniósł się wraz z rodziną do Wilna, gdzie w 1945 r. ukończył pierwszy rok studiów w Vilniaus Valst Dailes Institutas, a następnie wyjechał do Torunia. Wraz z gronem profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie współdziałał w reaktywowaniu życia artystycznego w Toruniu, pomagał w tworzeniu Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jednocześnie rozpoczął studia na drugim roku malarstwa. W czasie nauki działał w Spółdzielni Artystów “Rzut” w Toruniu, dla której skonstruował maszynę do mielenia farb. Studia ukończył dyplomem w 1950 r. w pracowni prof. Tymona Niesiołowskiego. Ten sam rok zaowocował przyjęciem Wacława Jankowskiego do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz zaangażowaniem się w edukację plastyczną w toruńskich szkołach. W kolejnych latach pracował jako kierownik artystyczny i dekorator teatrzyku “Zaczarowany świat” oraz instruktor ogniska plastycznego w Powiatowym Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. W latach 1958-1978 był członkiem “Grupy Toruńskiej”. Od 1968 r. członek Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków oraz rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Sztuki. Rok później przeniósł się do Warszawy, z którą jest związany do dziś.

Wacław Jankowski prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych, a także brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Rosji czy Anglii. W latach 1961-1967 odbył podróże artystyczne m.in. do Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Turcji, Rosji, na Węgry oraz Ukrainę. Kilkukrotnie za swoją działalność artystyczną był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, któremu twórca za sprawą dwóch darów - w 2007 i 2011 r. - przekazał 40 obrazów olejnych.


Wernisaż zaplanowano w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3//5.

Data publikacji: 28.11.2011

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie
86-300 Grudziądz, ul. Wodna 3/5

Organizatorzy

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter