Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

VIII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych - Piotrków 2012

Data wydarzenia: 26-27.5.2012

 

Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych - Piotrków 2012 odbędzie się po raz ósmy. Jest to dwudniowa impreza plenerowa. Jest największą i najbardziej prestiżową imprezą o tej tematyce w Polsce. W ramach ósmej edycji przewiduje się: organizację głównej części Festiwalu - przesłuchań konkursowych kapel podwórkowych (w sobotę oraz w niedzielę do południa), oraz dwa koncerty gwiazd wieczoru (w sobotę i niedzielę). W niedzielę w godz. popołudniowych odbędzie się koncert galowy nagrodzonych kapel oraz występ Kapeli FAKIRY (działającej w ramach Stowarzyszenia, która na Festiwalu będzie promować swoją nową płytę „A gdzie tamte są podwórka?” W przerwach między przesłuchaniami kapel oraz koncertami odbywać się będą różne konkursy dla publiczności, dzieci oraz najważniejszy konkurs organizowany od początku istnienia Festiwalu "Powróćmy jak za dawnych lat..." W ramach wydarzenia będą odbywać się także: "Nocne Muzykowanie Kapel" w Wolborzu (wspólna biesiada muzyczna uczestniczących w Festiwalu i mieszkańców Wolborza i okolicznych gmin), koncerty uliczne kapel w Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim, barwne korowody oraz jarmarki sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

 

 

Głównym celem Festiwalu jest propagowanie folkloru miejskiego przejawiającego się w tradycyjnym ulicznym i podwórkowym muzykowaniu. Festiwal pozwala również na konfrontację dokonań artystycznych kapel, wymianę doświadczeń i pomysłów podnoszących atrakcyjność i widowiskowość ulicznych, podwórkowych i jarmarcznych spektakli. Jest próbą dokonania swoistej symbiozy współczesności z tradycją folkloru miejskiego. Festiwal stwarza odpowiednie warunki do tworzenia specyficznego produktu artystycznego jak i jego prezentacji.

Festiwal pełni ważną rolę dla lokalnej społeczności. Nie jest nastawiony na zysk. Brak konieczności opłacania biletów czy akredytacji znosi jedną z barier wolnego dostępu do kultury. Jest to bardzo istotne dla społeczeństwa, dla którego czynny udział w kulturze jest ciągle kojarzony z pewnym rodzajem "luksusu".

W czasie dwóch dni Festiwalu kapele walczą o nagrody finansowe oraz o statuetkę Piotrkowskiego Czesia. W czasie siedmiu edycji Festiwalu zaprezentowało się ok. 1.600 twórców-muzyków z różnych zakątków Polski.

Centralne położenie Piotrkowa Trybunalskiego oraz dogodne powiązania komunikacyjne powodują, iż rokrocznie na Festiwal przyjeżdżają kapele z całej Polski, których z roku na rok uczestniczy coraz więcej. Przewiduje się, że w 2012 roku uczestniczyć w nim będzie rekordowa liczba kapel (ponad 30 tj. ok. 350 wykonawców). W Festiwalu uczestniczą także kapele mniejszości narodowych, które z powodzeniem występują na Festiwalu przedstawiając swój odmienny, acz niezwykle oryginalny folklor miejski.

 

Data publikacji: 13.02.2012

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: łódzkie
97-300 Piotrków Trybunalski, Działkowa 6/21

Organizatorzy

Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego AGRAFA
agrafa@agrafa.org.pl, 505 847 612 lub 696 027 189
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter