Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Witkacy. Rysunki i archialia oraz appendix

Data wydarzenia: 20.4-3.6.2012

Zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę prezentującą twórczość i sylwetkę Witkacego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX w.

Stanisław Ignacy Witkiewicz – malarz, rysownik, fotografik, dramato- i powieściopisarz, filozof, teoretyk sztuki i polemista; to twórca, którego prace spotykają się z żywym odbiorem zarówno w gronie osób zajmujących się jego twórczością zawodowo, jak i wśród szeregów polskich i zagranicznych sympatyków.
Artysta, urodzony w Warszawie 24 lutego 1885 roku, zmarły śmiercią samobójczą 18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu (na terytorium dzisiejszej Ukrainy), pozostawił po sobie kilka tysięcy prac.
Witkacy nie należał do twórców nieznanych za życia, a odkrytych po latach. Już za życia trafił do kilkunastotomowej encyklopedii wydawanej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Całą pierwszą stronę “Kuriera Księgarskiego” z 9 kwietnia 1930 roku wypełnia reklama “Nienasycenia”. Jego osoba i dzieło w pewnych kręgach były popularne i znane.
Punktem wyjścia scenariusza i aranżacji wystawy “Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix” są  fakty biograficzne, dlatego też rysunki Witkacego i dokumenty z epoki bezpośrednio sąsiadują z projektami scenograficznymi i fotogramami powstałymi kilkadziesiąt lat później. Zaplanowane działania edukacyjne towarzyszące wystawie potwierdzą zapewne, że Stanisław Ignacy Witkiewicz to twórca aktualny i bliski współczesnym.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Data publikacji: 04.05.2012

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie
86-300 Grudziądz, ul. Wodna 3/5

Organizatorzy

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter