Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz

Data wydarzenia: 16.3-29.4.2012

 

16 marca zapraszamy na otwarcie wystawy „Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz”. Tuż po wernisażu odbędzie się spotkanie autorskie oraz recital Artysty.

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz – znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Prezentacja wystawy „Eteryczny Realizm” w Grudziądzu jest kolejną jej ekspozycją, po m.in. Krakowie, Kołobrzegu i Bydgoszczy. Wystawa ta, to przede wszystkim nowe cykle prac, powstałe przeważnie w ostatnich dwu latach, w których artysta zbliża się do form figuratywnych prezentując na wskroś oryginalne kompozycje architektoniczne, pełne zaskakujących rozwiązań. I należy dodać, że wykazuje w tym dalece posuniętą biegłość. Tematem tym nawiązuje do swoich zainteresowań architekturą, z całym jej bogactwem i formalizmami. To także podróże artysty do różnych zakamarków jego wyobraźni, przestrzeni, miejsc do których chętnie powraca. Wystawa stanowi pomost pomiędzy wyobraźnią autora, a odbiorcą. Obrazy te JKP zbudował przede wszystkim hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje - wyznaje JKP - Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. (K a t a r z y n a C y b e r t o w i c z)

Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.

Wernisaż zaplanowano na piątek – 16 marca, godz. 18.00

Data publikacji: 29.02.2012

Źródło: NCK

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: kujawsko-pomorskie
86-300 Grudziądz, ul. Wodna 3/5

Organizatorzy

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter