Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa multimedialna "KZ.PL" i otwarcie sezonu na Węglowej

Data wydarzenia: 13.4.2013

Muzeum Pamięci Sybiru powstaje w miejscu starego magazynu wojskowego przy ulicy Węglowej w Białymstoku. Razem z obecnymi w tym miejscu od lat niezależnymi organizacjami kulturalnymi przygotowujemy wielkie otwarcie sezonu! Jednym z wydarzeń jest wystawa multimedialna "Kz.Pl".

"Kz znaczy Kazachstan. Pl to Polska. Kropka między nimi to toczka czyli punkt od którego zaczynało się budowanie każdej nowej wsi dla zesłańców na dalekim wschodzie..."

Wystawa powstała w wyniku ekspedycji artystycznej do Kazachstanu zimną 2012 roku. Trzech filmowców, Krzysztof Kiziewicz, Tomasz Adamski i Tomasz Kluczyk spędziło w Kazachstanie trzy tygodnie, szukając we współczesnej przestrzeni śladów sybirackiej historii. Trafili do miejsc, gdzie kiedyś znajdowały się wsie, do których przesiedlono polskich zesłańców. Gościli w polskich parafiach, gdzie ta historia wciąż jest żywa. Spotkali się z ludźmi, którzy Polaków mieli za sąsiadów, ale też którzy sami doświadczyli podobnego losu, jak Gienia Rudnicka, deportowana z rodziną w latach 30. z Ukrainy.

Historia stanowi jednak tylko tło ich fotograficzno-filmowych opowieści. Niezwykle plastyczne obrazy pokazują życie ludzi dziś, oszałamiające piękno przyrody, ale i surowość klimatu, bezkres, który może byś synonimem wolności, ale też więzienia, bo pokonanie go stanowi nie lada wyzwanie. Dają wyobrażenie o doświadczeniu sprzed 70. lat, ale pokazują też, że dla kolejnych pokoleń to miejsce rodzinne, miejsce nieraz bardzo trudnego życia, które toczy się niezależnie od historycznych uwarunkować i naszej o nich pamięci. Pokazują indywidualny los, codzienne życie, współczesną kazachską prowincję, lokalną społeczność. To nastrojowa ballada i niezwykłe spotkanie, dające „historii” bardzo ludzki wymiar.

13 kwietnia 2013 roku, Białystok, ul. Węglowa, hala nr 5
wernisaż wystawy z udziałem Autorów o godzinie 14:00

 

Data publikacji: 28.03.2013

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Miejsce wydarzenia


województwo: podlaskie
Białystok, ul. Węglowa

Organizatorzy

Muzeum Pamięci Sybiru

mkozinski@mwb.com.pl

Galeria

Wystawa multimedialna "Kz.Pl" (otwarcie sezonu na Węglowej)
Wystawa multimedialna "Kz.Pl" (otwarcie sezonu na Węglowej)
Wystawa multimedialna "Kz.Pl" (otwarcie sezonu na Węglowej)
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter